
Kar je, kar je bilo, kar bo jih – stihov,
ki jih s kazalcem čas v pozabo stresa,
prav kot jih naglo pišejo peresa;
od vzdihov pa do blaznih, glasnih krikov,
iz dolgočasja in iz nuje silne,
in v upanju na samopotrditev,
kot dragoceno, žrtveno daritev,
v pričakovanju letine obilne …
Namenjeni prelaganju namena
in pa vsebine so – na druge stihe,
neznane jim oblike in imena.
Ukradena le času, ki ga krade,
je pesem njihova za hip brezčasna.
Ko je prebrana, v čas in vase pade.
Dober sonet, celo odličen! predeluje večno temo o pesmi, o tem čemu je namenjena!
Predlagam samo 3 popravke; namreč - na podčrtanih mestih se mi je ritem ob branju zataknil ob neke malenkosti. Predlagam odpravo teh mini motenj :)))
Kar je, kar je bilo, kar bo jih – stihov,
ki jih s kazalcem čas v pozabo stresa,
kakor jih naglo pišejo peresa;
od vzdihov pa do blaznih, glasnih krikov,
iz dolgočasja in iz nuje silne,
v upanju na samopotrditev,
kot dragoceno, žrtveno daritev,
v pričakovanju letine obilne …
Namenjeni prelaganju namena
in vsebine so – na druge stihe,
neznane jim oblike in imena.
Ukradena le času, ki ga krade,
je pesem njihova za hip brezčasna.
Ko je prebrana, v čas in vase pade.
1) kakor jih naglo pišejo peresa; ... prav kot jih naglo pišejo(ker naglas ne sme biti na kakór)
2) v upanju na samopotrditev, ... in v upanju na ... (ker v ne beremo kot samostojni zlog)
3) in vsebine so – na druge stihe, ... in pa vsebine so (da ne bi brali "usebine")
Lp, lidija
Lep pozdrav,
Najprej najlepša hvala za kompliment (dejansko je to moj prvi sonet; ki mi je šinil v pamet prav tistega dne in sem ga, na svoje veliko presenečenje, v manj kot uri spisal na papir ter objavil na portalu), še bolj pa hvala za nasvet in pomoč v zagatnem zgibanju metrike in ritma. Sem popravil ... in res bolj gladko teče.
Jaka Racman.
Čestitke, še sploh, ker je to tvoj prvi!
Očitno imaš smisel tudi za to zahtevno klasično obliko.
LP, mcv
Hvala vsem za vključitev Tatov časa v svoje izbore ... in hvala za čestitke Modricvet.
___________________________________________________________
Zelo sem vesel tudi podčrtanke :-)
Komentiranje je zaprto!

![]()
Napisal/a: jaka racman
Uredniško pregledano.
Ocenjevanje je zaključeno!