
počemu zametamo
naš jezik slovenski
nam besede očine
sovrag tujstva smeti
se hrbti še en bart
pred gnado krivijo
kot so vesili se časih
nam cesarjevih dni
posedujem edino
to veličajno rodino
iz nje grude izšla
moja srčna je kri
od morja v pogorja
tja čezenj ravnice
mi beseda očancev
kot nagelj dehti
bo breza domačo
še pesem šumljala
šum šum ti šumljam
spevala v zavičaj …
bo stranec brezsrčno
za dom jo posekal
in šum 'če zamolknit
v potujčeni raj
m' je še spisat besedo
ki so mati m' jo d'jali
a bit' jim razumljéna
vobče mladeži ni …
skrbljiv okno odpiram
zrem v rodne dobrave
a list žolti na mizi
tako prazen leži ...
Se strinjam. S takšnimi pesmimi je veliko upanja za obstanek .
Naj živi beseda, naj jo čuje in prebira mladež.
Hvala za to pesem, dragi Sašo
... večkrat sem že hotela omeniti, da sem nekje prebrala, kako Kitajci cenijo svojo mandarinščino. Seveda tudi oni prilagajajo in posodabljajo jezik, da živi in se razvija, tako kot vse.
A starih pismenk ne zavržejo v staro šaro, ampak jih prav namensko uporabljajo najbolj priznani pesniki in izobraženci, ki jih poznajo okoli 5.500, medtem, ko jih manj izobraženi poznajo cca 1.500.
Obstoja jih pa menda okrog 80.000.
Lep pozdrav in le piši, da se ne pozabi ta naš materni jezik!
Marija
O, Poetesa Marija, lepa hvala ti za tako pomenljiv komentar. Saj človek mora biti pa res slep, da ne vidi, kako načrtno nam uničujejo naš jezik. Dovolj, da se sprehodiš po Ljubljani, pa ti je takoj jasno. Morda te stare besede ne pašejo v sodoben jezik; a jih je pa včasih potrebno obuditi, da mladina uvidi kako domače zvenijo in da naš jezik v svoji sestavi nima samo kakšnih sto besed za komuniciranje, pisanje ... predvsem po družbenih omrežjih, koder se rojeva in uporablja nekakšno "spakedrajščino", mešanico iz predvsem angleškega področja.
Lepo pozdravljena, do našega jezika čuteča in občutljiva, Poetesa Marija!
Sašo
Lepa hvala ti, Maša, vesel sem tvojega pozitivnega odziva!
Z lepim pozdravom,
Sašo
Sašo, bo breza slovensko besedo še šumljala, ker si jo lepo nagovoril!
Lp, Caki
Caki, to pa resnično upam in si želim; da na svoji zemlji čujem šumljanje naših, domačih rim ...
Lepo pozdravljen,
Sašo
Sašo,
poklon tvoji pesmi in slovenskemu jeziku!
Lep pozdrav, Dejan
Lepa hvala ti, Poet Dejan, me zelo radosti, da je pesem, ki ubira zaskrbljeno noto, pritegnila tvojo pozornost.
Prijetno jesensko vzdušje ti želim,
Sašo
Prav ta zaskrbljena nota pesmi daje melodijo ... čestitke,
lp, Ana
Lepa hvala, urednica Ana; me veseli! :-)
Prijazen pozdrav,
Sašo
Komentiranje je zaprto!

![]()
Napisal/a: Sašo Zorc Florjanski
Uredniško pregledano.
Ocenjevanje je zaključeno!