LISJAK NA PEČI

Nekoč mi je televizija povedala,
da eni pražijo večerje,
eni drugi pa kar sami sebe.
In da tega naj ne počnemo.

Takoj za tem je televizija rekla,
naj si kupimo tisto črno ponev,
v kateri bo večerja okusno pražena.

Brez olja in dodanih maščob.
In da naj se s čim namažemo,

s kakšnim oljem, ekstra losijonom,
da se bomo lahko pražili.
To bi šlo. Vse to bi šlo.

Obstaja pleme, ki ne šteje časa.
Dni, let in minut ne poznajo,
Včeraj - Danes - Jutri tam sploh ni
in tudi v=s/t jim je tuja.

Pa vendar, čas je denar.
Denar vrti svet. Vrti, vrti, vrti.
Oni pa ga nimajo.

A so vendarle tako bogati.

In povsem pri miru, brez vrtenja.

V miru.           Paradoks.     ?

In to isto pleme ne imenuje barv.
Živijo črno-belo brezbarvje?
Kri ni rdeča, reke niso modre,
koralde ogrlic niso pisane...
In sonce ni oranžno? Niti zlato?

Njihovi dnevi so vseeno kakor nad mavrico.
Sončni zahodi tudi njim jemljejo dih.
                     Botra,
Tropski pragozd Amazonije,
naslika njihovemi vsakdanu
umetniške pisanice vseh barv.
Vsak dan so drugačne.
Njihove so -
V.I.P. vstopnice, v prvi vrsti
najbogatejšega gledališča.


V njihovi vasi ne kuhajo
vsak dan.
V njihovi vasi ne jejo
vsak dan.
Radi pa imajo ribe,
ocvrte tarantele,
pripravljene brez črne ponve,
vseeno pa imajo črne polpete iz muh,
ujetih v mrežah zasilnih pristankov.

Pojedo jih brez muh.
Supermarket v sosednji ulici
je že davno propadel,
prav tako mkdonaltc:
saj oni ne jejo in ne kuhajo
vsak dan.
Niti v laboratorijih.

Njihovi sosedje, neko drugo ljudstvo,
ne pozna ljubezni.


Pri njih bi pesniki stradali.

Estradniki pa zavili na cesto proti

Severu.

V neki holivud. Tam je, kakor pravijo, ljubezni dovolj za vse.

Zanimivo pa je,
da grmičarji, bojda, nimajo prostorske predstave.

Kaj prida pač.
Hiška v daljavi, ali gradovi v oblakih,

to je zanje čarovnija.


Ne poznajo globine.
Ne poznajo prostora.
In ga ne jemljejo. Še posebej ne drugim.
A čarovnijo še predobro poznajo.

Pričarati vodo v puščavi,

večerjo v suši.


Drugi pa jemljejo prostor, ozemlja.
Jemljejo narode, ki poznajo čarovnijo,
ali pa narode, ki so samo, sami po sebi,
preprosto čarobni.
Njih drugih se še novinarji bojijo.

Nek otoški narod pohrusta belca.
Kot belec pohrusta nek narod.
Nek otoški narod lovi z delfini.
Eni drugi lovijo delfine.
Preprostniki nosijo otroke na hrbtu in v naročjih.
Oni tadrugi pa
nosijo sebe na grbe in pleča in hrbte in v naročja.
Otrok.

Te slednje bi bilo, morda,

potrebno in/ali modro poslati
na daljši dopust s preizkusom vzdržljivosti

 

zadrževanja diha, jemanja sape.

 

K enemu tistemu narodu,
obmorskemu ljudstvu,
kjer lahko pod vodo,
med morskimi psi,
na en dah,
vzdržijo 13 minut.
Mogoče malo manj.

Maša GL

Črni Kos

Poslano:
02. 10. 2024 ob 22:40

Nek otoški narod pohrusta belca,

kot belec pohrusta narod.

Vrhunsko :)

Zastavica

peti element

Poslano:
02. 10. 2024 ob 23:52

potemtakem 

t = 779s

;-)

Zastavica

Maša GL

Poslano:
02. 10. 2024 ob 23:56
Spremenjeno:
02. 10. 2024 ob 23:57

Zastavica

miko

Poslano:
03. 10. 2024 ob 00:32

lepo napisano. bral sem neko knjigo, dolgi čas, od francoskih antropologinj, ki so ugotovile, da se v nekaterih francoskih vaseh stoletja ni zgodilo nič. to bi bilo zame. 

potem pa pride zgodovina, samo zato, da bi zapisala kateri so izbrisali one druge. čudno.

lp

Zastavica

RAjko      Jerama

Poslano:
03. 10. 2024 ob 07:25
Spremenjeno:
03. 10. 2024 ob 07:25

Imam podoben okus kakor kos

Nek otoški narod pohrusta belca,

kot belec pohrusta narod.


Če bi bil lektor bi malo popravil

Nek otoški narod pohrusta bebca,

kot otroški bebec pohrusta otroke drugih narodov.

lep dan (aha, saj časa ne poznamo) torej VEČNO srečno

Zastavica

Maša GL

Poslano:
03. 10. 2024 ob 09:34

Hvala črni kos

Hvala RAjko, tudi tebi srečo v večnosti


Zastavica

triglav

Poslano:
03. 10. 2024 ob 11:42

"Pri njih bi pesniki stradali"


Saj ne gre, da se ne bi zamislila, ob branju te pesmi

in nad lisjaki, ki hrustajo

... pravzaprav vse.


Lep dan, Marija 

Zastavica

branka

Poslano:
03. 10. 2024 ob 15:07

Ravno sem napisala haibun v katerem je narod poznal samo luno. Potem je prišlo sonce, ki ga je zaslepilo.

Lisjak je pa lisjak!

Dobr tole.

Zastavica

Maša GL

Poslano:
03. 10. 2024 ob 16:20

Marija in Branka,

Hvala za odmev in dotik.

Zastavica

Maša GL

Poslano:
03. 10. 2024 ob 20:33

Lisjaki, Volkovi, Morski psi.

Vse polno človeških predatorjev.


Spomnila sem se, kako me je pred leti skorajda vrglo na zadnjo plat, ko sem slišala, da se je v zaposlitvenih krogih, začel uporabljati izraz "človeški viri" pri urejanju zadev v zvezi z zaposlenimi in iskalci zaposlitve.

Služba za človeške vire (namesto dobre stare kadrovske). Agencija za upravljanje človeških virov. Podjetje za novačenje človeških virov. In podobno....


Niti ne več številka. Ali črtna koda. Ampak samo še "vir" ...

Zastavica

Ana Porenta

urednica

Poslano:
07. 10. 2024 ob 07:43

Zanimiva pesem, najprej se odloči o ločilih (če jih uporabljaš, zdaj manjka precej vejic) in morda malce sčisti (kaj sem že povedala prej?, ponavljanja). Sicer mi je pa všeč, še posebej zorni kot (televizija mi je povedala ...),

lp, Ana

Zastavica

Maša GL

Poslano:
29. 10. 2024 ob 18:29

Ana, hvala za predloge.

Vnesla sem nekaj popravkov in vstavila ločila. Upam, da bo v redu.

Zastavica

Ana Porenta

urednica

Poslano:
29. 10. 2024 ob 21:40

Odlično, čestitke,

lp, Ana

Zastavica

Tomaž Jevšenak

Poslano:
24. 12. 2024 ob 06:50

Prebral.

To je moralo biti naporno napisati, ampak verjamem, da v enem trenutku.

Zastavica

Maša GL

Poslano:
24. 12. 2024 ob 13:51

Res je, Tomaž. Trenutek.


Nagrmadilo se je že prej nekje v ustvarjalnih kotičkih.

Zastavica

Komentiranje je zaprto!

Podčrtanka

Maša GL
Napisal/a: Maša GL

Pesmi

  • 02. 10. 2024 ob 22:29
  • Prebrano 1066 krat

Uredniško pregledano.

Ocenjevanje je zaključeno!

  • Število doseženih točk: 307.47

Zastavica

Imate vsaj eno nujno obvestilo! Želite pregledati obvestila?
Ste prepričani, da želite zapusti stran? Vse spremembe bodo zavržene!