
Učinit će ti se poznati ovi stihovi
kad ih jednom budeš čitala sama
na nekoj klupi
u bestežinskom stanju
proletjet ćeš prvo riječima
ne tražeći u njima smisao
već neki oblik
tajni putokaz
da ih samo tebi darujem mila
i da me za drugo nije bilo briga
osim za tvoje plemićko ime
za tvoja mirisna bedra
gdje sam toliko puta snivao
uzdisao
suze ti brisao nježnostima
odgonetat ćeš sebe
u nekom stihu punom strasti
gdje ti leđa cjelivam
cijelom dužinom do pregiba
od kojeg um pogiba
u srazu muškosti i ljepote
kao čaša zapaljena
kišom svih budućih ljubavi
a ja ti neću pomoći ako kažem
da mi je život bez tebe bio
najdublji stih
nedovršene knjige
odbačenih pjesama.
Radi naših pohvala, jednom si napisao, da bi si još radi njih, mogao umisliti da si pjesnik. Za mene jesi bez ikakve sumnje.
Ali što je pjesnik? Jednom u školi su nas učili o pjesnicima, onda su ih spremili u ormar, izvlačili po potrebi iz prašnih polica (kao zastave za praznike ili jaslice za Božić). A pjesnik je svejedno cijelo vrijeme postojao negdje u nama, jer napisao je naše pjesme koje nismo znali napisati sami, bio putokaz kad smo se gubili na kaldrmama tuge i poraza ….... Radi njega smo kadšto znali nešto lijepše reči, …. da bi uopće bili sposobni odgovoriti na pitanja na koja je valjalo odgovoriti, je on iznašao misao i riječi za nas, pa makar su te bile istrgane iz konteksta pjesme. Eto tako se meni porađa verz iz pjesme (pa i cijela pjesma), koju je napisala MC …...koža tako tenka da preseva človeka
Možda je to odgovor što ili tko je pjesnik, pa kako ga tko vidi i može vidjeti.
I ova tvoja zadnja pjesma (kao i tvoje druge pjesme) otvara dušu, da lijpše i tananije razumijem ljubav. Zato bravo i čestitke pjesniče!
lp Ida Oz
Ida već reče mnogo. Imala je i povoda i razloga. No, kad je u pitanju takva poezija, itekako se mogu pozabaviti mnogi kritičari. Budući da nisam književni kritičar, prostor za osvrte, komentare i analize ostavljam za njih, a ja osobno - uvijek izuzetno obradovan novim pjesničkim ostvarenjem kojega imam priliku pročitati - mogu reći ono što je nesporno: SVE ČESTITKE!
lp,
mirko
Hvala dragi prijatelji, vi ste najveća inspiracija.
lp s mora
Duško
Kaj je pesniku navdih in kaj muzi pesem? V tej sledimo tako ljubezenski izpovedi (dokončane pesmi, ki jih je bilo mogoče izpustiti) in poetološkem življenju avtorja (nedokončane pesmi, ki jih ni mogoče napisati). Čestitke,
Ana
Komentiranje je zaprto!

![]()
Napisal/a: Duško Babić
Uredniško pregledano.
Ocenjevanje je zaključeno!