Red, red wine

Samo

z mojo domišljijo

te zmorem

pripraviti,

da me bereš.

Trgam delčke noči

na drobne koščke,

jim dajem smisel,

da se rodijo

v besedi,

zraven včasih

zapojem refren

kakšne znane

starejše pesmi,

 katero sem

v moji mladosti

rada poslušala.

Danes poslušam

s slušalkami na ušesih

in le kadar sem

res dobre volje

si zapojem

RED, RED WINE...

IŽ-lev

Lucija Lotus Mlinarič

Poslano:
30. 07. 2013 ob 13:43

Draga Hope,

samo na kratko te opozorim na rabo zaimkov, ki povzročajo kar nekaj težav. Napaki, ki sta se pojavili:

z mojo domišljijo

(pravilno: s svojo domišljijo)

 
v moji mladosti
(pravilno: v svoji mladosti)

 

Ker je najbolje, da ti dam odgovor strokovnjaka, skopiram to:

Vprašanje:

Sem v dilemi:

Vabim te na praznovanje mojega/svojega rojstnega dne ...

Odgovor:

Osebni svojilni zaimki (mojnaštvojnjihov …) izražajo pripadnost enemu od udeleženih (govorečemu, ogovorjenemu) ali neudeleženemu pri sporazumevanju: Vabim te na njegov koncert.

Povratni svojilni zaimek pa po Slovenski slovnici Jožeta Toporišiča izraža lastnino samo osebka, torej: Govoril je o svoji knjigi.

Sledeč slovnici bi torej zapisali: Vabim te na praznovanje svojega rojstnega dne ...

V besedilih se boste srečali tudi s primeri rabe obeh zaimkov v tem kontekstu, kakor ste v vprašanju navedli tudi sami. Razlog za to je verjetno v dejstvu, da raba bodisi osebnega bodisi povratno osebnega zaimka v 1. osebi v tem kontestu ne povzroča take dvoumnosti, kot npr. pri 3. osebi (Vabi na praznovanje svojega/njegovega rojstnega dne) ali v drugem sobesedilu (Nekaj dni pred mojim/svojim rojstnim dnem je priletela k meni).

Doc. dr. Helena Dobrovoljc (september 2012)

 

Lp, Lucija

Zastavica

IŽ-lev

Poslano:
30. 07. 2013 ob 18:26

Pozdravljena Lucija,

Hvala ti za obsežno razlago, si mi dosti pomagala.

V prvi osebi je dosti bolj direktno kot za nekoga tretjega.

Bom popravila. Od doc. dr. Helena D. pa je odlična razlaga.

Lep pozdrav, hope

Zastavica

igor žuravlev

Poslano:
30. 07. 2013 ob 19:34


heart

Zastavica

IŽ-lev

Poslano:
01. 08. 2013 ob 00:22

heart

Zastavica

Komentiranje je zaprto!

IŽ-lev
Napisal/a: IŽ-lev

Pesmi

  • 30. 07. 2013 ob 00:54
  • Prebrano 784 krat

Uredniško pregledano.

Ocenjevanje je zaključeno!

  • Število doseženih točk: 79.5

Zastavica

Imate vsaj eno nujno obvestilo! Želite pregledati obvestila?
Ste prepričani, da želite zapusti stran? Vse spremembe bodo zavržene!