Forum

Zadnja večerja, Dusann

Pozdravljen, Dusann, tvoja nova pesem
ZADNJA VEČERJA avtor DUSANN mi je zelo zanimiva - preigravanje zgodovinskih potvarjanj in ugibanje resnice (ki je, predvidljivo, čisto drugačna). Prva polovica pesmi se mi zdi zelo premišljeno dodelana.
Všeč mi je tudi, ko praviš:
"bili so nemočni da bi karkoli storili
kajti zgodba je bila že odposlana"

Še posebej zato, ker imamo na pesem.si po odposlani pesmi še vedno možnost spreminjanja ;-))

Predlagala bi ti nekaj malih popravkov v drugem delu pesmi (gre predvsem za jasnost sporočila, torej črtanje ali pa smiselno - pomensko verziranje):

in vsake toliko časa se kdo pojavi (si mislil na novo pojavi?)
v retuširani zgodbi
nekoga ki točno ve kaj hoče
izcimiti da počasi spremeni tok zgodovine
v zgodbo ki njemu odgovarja
in ustvari nove oskrunjene božje poti
nove malike nove zablode

dokler zopet ne sedejo k zadnji večerji
in zapustijo igro
prerešetajo svojo preteklost
revidirajo svoje retuširane slike
in se rokujejo kot bratje
dotikajoč se z očmi polnimi resnice

Pesem je seveda tvoja in ti odločaš o njej, saj veš.

Lp, Ana
 

DUSANN

Poslano:
02. 10. 2010 ob 11:53

Hvala Ana, sem popravil in dodal apostole, da bo pesem bolj jasna.


ZADNJA VEČERJA

sedeli so ob zadnji večerji
in vsak je bil zatopljen v svoje misli
ogenj je metal sence na njihove obraze
lomili so kruh v tišini
in kelih je bil prazen

vedeli so da bodo drugi ustvarili zgodbe
v kateri bodo drugi obrazi
in bo resnica zakrita
in se bodo stoletja narobe vrtela
bili so nemočni da bi karkoli storili
kajti zgodba je bila že odposlana
zato so vsak s svojim tihim obrazom
odšli vsak v svojo smer
brez pozdrava in rokovanja

in vsake toliko časa se nekdo
od apostolov pojavi
v novi retuširani zgodbi nekoga
ki točno ve kaj hoče izcimiti
da počasi spremeni tok zgodovine
v zgodbo ki njemu odgovarja
in ustvari nove oskrunjene božje poti
nove malike nove zablode

dokler zopet ne sedejo k zadnji večerji
in zapustijo igro
prerešetajo svojo preteklost
revidirajo svoje retuširane slike
in se rokujejo kot bratje
dotikajoč se z očmi polnimi resnice

Zastavica

Ana Porenta

urednica

Poslano:
02. 10. 2010 ob 20:34

Zdaj se mi zdi veliko bolj jasna in konsistentna. Morda razmisli (ker imaš že vsak s svojim tihim obrazom /... vsak v svojo smer), da spremeniš verz "in vsake toliko časa se nekdo" (da bi povedal isto, a brez uporabe "vsake").

To so pa zdaj res samo še končni detajli.
Čestitam za pesem,
Ana

Zastavica

DUSANN

Poslano:
02. 10. 2010 ob 23:36

Ok Ana. Pomotoma sem jo zbrisal. Popravil jo bom in ponovno naložil in vas obvestil. To bom storil jutri, ker sem bil v službi in mi je koncentracija padla.

Lp. DUSANN

Zastavica

DUSANN

Poslano:
03. 10. 2010 ob 10:01

Ok. Sem zamenjal par besed.


ZADNJA VEČERJA

sedeli so ob zadnji večerji
in vsak je bil zatopljen v svoje misli
ogenj je metal sence na njihove obraze
lomili so kruh v tišini
in kelih je bil prazen

vedeli so da bodo drugi ustvarili zgodbe
v kateri bodo drugi obrazi
in bo resnica zakrita
in se bodo stoletja narobe vrtela
bili so nemočni da bi karkoli storili
kajti zgodba je bila že odposlana
zato so vsak s svojim tihim obrazom
odšli vsak v svojo smer
brez pozdrava in rokovanja

ob določenih obdobjih
se nekdo
od apostolov pojavi
v novi retuširani zgodbi nekoga
ki točno ve kaj hoče izcimiti
da počasi spremeni tok zgodovine
v zgodbo ki njemu odgovarja
in ustvari nove oskrunjene božje poti
nove malike nove zablode

dokler zopet ne sedejo k zadnji večerji
in zapustijo igro
prerešetajo svojo preteklost
revidirajo svoje retuširane slike
in se rokujejo kot bratje
dotikajoč se z očmi polnimi resnice

Zastavica

Ana Porenta

urednica

Poslano:
03. 10. 2010 ob 12:48

Dusann, dobro ti gre z dodelavo.

Zdajle sem pomislila:
kaj pa naenkrat (namesto ob dolečnih obdobjih?)

naenkrat se pojavi
eden od apostolov

pa še:
dokler zopet ne sedejo k zadnji večerji
in zapustijo igre (najbrž si mislil ... in ne zapustijo igre? - 2. sklon)

Pri "piljenju" dostikrat pomaga glasno branje pesmi. Enkrat s to, drugič z drugo možno varianto.

Lep pesniški pozdrav,
Ana

Zastavica

DUSANN

Poslano:
03. 10. 2010 ob 20:28

Ok. bi tudi šlo naenkrat, da ni toliko določeno. Aha, tamle pa vidim keč z igro, kot si pravilno ugotovila. Seveda postane dvoumno, moram se postaviti v vlogo bralca, moj ego me nervira. Zgodba se zaključuje optimistično in ni dvoumna. Dodal sem manjkajoči verz, da je pesem brez dvoumnosti, ker v tej pesmi tega nočem.




ZADNJA VEČERJA

sedeli so ob zadnji večerji
in vsak je bil zatopljen v svoje misli
ogenj je metal sence na njihove obraze
lomili so kruh v tišini
in kelih je bil prazen

vedeli so da bodo drugi ustvarili zgodbe
v kateri bodo drugi obrazi
in bo resnica zakrita
in se bodo stoletja narobe vrtela
bili so nemočni da bi karkoli storili
kajti zgodba je bila že odposlana
zato so vsak s svojim tihim obrazom
odšli vsak v svojo smer
brez pozdrava in rokovanja

naenkrat se nekdo
od apostolov pojavi
v novi retuširani zgodbi nekoga
ki točno ve kaj hoče izcimiti
da počasi spremeni tok zgodovine
v zgodbo ki njemu odgovarja
in ustvari nove oskrunjene božje poti
nove malike nove zablode

to bo trajalo tako dolgo
dokler zopet ne sedejo k zadnji večerji
in zapustijo igro
prerešetajo svojo preteklost
revidirajo svoje retuširane slike
in se rokujejo kot bratje
dotikajoč se z očmi polnimi resnice

Zastavica

Komentiranje je zaprto!


Imate vsaj eno nujno obvestilo! Želite pregledati obvestila?
Ste prepričani, da želite zapusti stran? Vse spremembe bodo zavržene!