Pozdravljena in dobrodošla,
linkala bom Dež, ker se mi zdi najboljša -
Dež avtor
Klavdija
Kne, čeprav je bolj utrinek, nekak zametek pesmi, vendar z
dobrimi sestavinami, tudi z namigom sloga.
Naj te opozorim na nekaj stvari. Prvo, na kar moraš paziti, ko
zaorješ v umetnost, katere osnovno orodje je jezik, je - seveda
jezik. :) Če želiš s svojimi pesmimi napraviti vsaj nekaj (dobrega)
vtisa, je poznavanje osnov pravopisa in slovnice nujno. To pomeni,
da napake, kot so prijatel ali iskušen (izkušenj), močno močno
razvrednotijo pesem, pa naj bo še tako dobra. Torej malo bolj
natančno, tudi škratki se radi vtihotapijo, to vemo vsi. :)
Druga stvar so klišeji. Obrabljene, sto in stokrat zapisane,
prebrane, izgovorjene besedne zveze, fraze, pregovori ipd. To
praviloma škodi vsaki pesmi, dobesedno zaduši avtorjev izvirni slog
oz. njegov poseben utrip, pogled na svet, ki ga izraža skozi pesem.
Poglej si delavnico tu na forumu Pesmi iz klišejev, kjer se nalašč
poigravamo prav s takimi prežvečenimi besednimi zvezami.
K temu me je navedla tvoja pesem Darilo:
V moje življenje
padel si kot dar iz neba, >>
padel v moje življenje,
dar iz neba, to sta popolna klišeja
vesela sem da sva lahko prijatelja.
Od tebe se veliko stvari učim, >>
tudi to je
(pre)pogosta besedna zveza, premisli, kako bi lahko to povedala na
drugačen način
upam da te,
prijatel ne izgubim! >>
prijatelJ; upam, da te ne
izgubim - tudi to je že tako pogosto rabljena fraza, da prav povozi
sporočilo pesmi, ki je nedvomno lepo in prisrčno
O vejicah tokrat ne bom, naj bo za zdaj dovolj, malo v razmislek in
seveda v spodbudo!
Lep pozdrav!
Kerstin