Dolgo sem vajenka pevcev bila,
rima še vsaka je k meni prišla,
v pesem se stekla kot mana z neba,
kot led v kozarcu, ki nežno zvonklja,
kot ščebet ptice, ki v krošnji skaklja,
toda - od kod zdaj le rima na A?
Če bi izgovor na repu bil psa,
rekla bi, da se na A vse konča ...
Vendar pa tudi vem, da ni tako in da nikoli drugače ne bo. To, da sta a, i, primerna za rimo nam riše, ustvarja navidezno klimo začetka, ki pesem povdigne v nebo. Kako naj uvedem zdaj rimo na o?
Porečete, saj to je vendar lahko, a smisel se z rimo bo stepel za to, da bistvo privabi v svojo domeno, naj modro bo, belo ali rumeno. Je rima privlačna, a prazna zelo, če nekam se sili. Ja. Še ta, na o.
Mogoče se čudno bo zdelo komú, da zadnji vokal se ne znajde na dnu, da je vseprisoten, med nami je, tu, zaobljen, na vrhu prirezan ta U. Se spomnim iz vrtca še krave, njen "mu" rimal se je na "zdaj gremo domú". In v najstniških letih je bil "I love you", potem ob poroki spet "V dobrem in zlu", potem so otroci prišli - juhuhu ... Kakor obračam, je U naš guru.
In jaz sem e! Mene pa kar izpustite? Kako si predstavljate verze nabrite brez mojih poudarkov? Brez mene pa ne! Mogoče ne veste, brez mene je vse, kar poveste, kot stolp, ki se vase podre. Ljubim klišeje in separeje, lune, tolmune, sanje (in "vanje"), polže, hobotnice in koščke sreče, mavrice, sončke in zvezde žareče. Iztrgate e 'z besed ?... Rima se sleče.
Kaj nam pa zdaj sploh še preostane? Na polglasnik rimamo mi bolj težko, prej so Francozi rojeni za to - Njihove rime so res podivjane. :) Mehur in dihur, frača in krača, rima se dalje v neskončnost obrača. Včasih je sveža in močna kot kočnik, drugič postana kot tri dni star močnik, tretjič je ritmu ugleden pribočnik, četrtič skup zbita kot uležan bočnik. Včasih svetove nam nove odpira, drugič spet pesmi vsebino razdira, včasih zateka se v čudne besede, drugič izpiljena vabi poglede. In navsezadnje se včasih kdaj skrije, v svojih sobanah odstre žaluzije, raste, ponika pod vse dimenzije, pozabi na to, da je sol poezije.
Tole sva pa dobro razvlekli. :) Se greva še? Se gre še kdo? :)
Ko sol poezije pozabi na čas in pesem prisiljena poje na glas, soglasnik se včasih presede na stih pozabi na rimo, pozabi na vdih. Izdihne, zaniha, nastane tak pok, da pesniku dušo prisili v nem jok. Pozabi na stopico, ritem in ton preskoči pravila, k vragu bonton! Pa vendar zarima tudi soglasnik, in ni vedno vrivek in kratki začasnik ...
Ja, seveda, še! Ja, še kdo naj se pridruži! Bomo prej izčrpali neizčrpno temo ...
Danes bi pesmice klepal kar vsak! Najsi je brihtnež, povprečnež, bedak ... storiti bo moral prvi korak in na papir naškripati kvak kvak ... bla bla ... jada jada .. kokodak ... Fak, s temle pa že ne postaneš junak osladnih poetov ... tak ali tak. Nadte priplava črni oblak obupa, izlije nate grenak tuš malodušja ... postaneš mehak v nogah, in zvrneš kot klada se vznak ... Pesniški stih zate je pretežak!
Toda ko mineta spet dan in leto, stihi presejejo se skoz rešeto in stihoklepec spozna, da začeto delo je sladko in hkrati prekleto, da, če je pesem kot mleko posneto, zmanjka ji prave višine v poletu, da skozi pesmi, kar je doživeto, vsak dan godi se po našem planetu, da tudi pesem Ahilovo peto ima, in da pesem, pod drobnogled vzeto, bere po svoje vsak človek na svetu, in da ni nujno, da kar mu je sveto, bo od ostalih enako sprejeto.
Lahko pa vzameš za preprosto to, kar pesem v sebi nosi in ti ni težko sestavit' rime, ker prav vso umetnost pesnjenja le ti obvladaš. In enozložnic ne odlagaš v kot , ker zdaj prav té so uporabne za sestavit' vse kar so in tud' kar niso pesmi - ce :))
Na čase nas rima pretkana ne mara in tisti "občutek" nas, reveže, vara. Napišemo rimo, nastane skovanka - no, bolje da rečemo ji spakedranka. Včasih nas rimanje v jarek zapelje, nam vzornim rimačem nesmislov namelje.
Mi pa si rečemo: Evo, vse štima. Klinc pa pomen! Samo da se rima ...
:))
Kočijaž
dobrodošla v delavnico, Andy in MAKI. No, še kdo? ;)
Nabrekle bi kravi vime če bi bile tolk polne rime ven to spraviš, če papir pod kuli podstaviš šraka,šreka, kot po riti na strmine, v srce te useka, nikakor ta zalet ne mine , še vina tolk pijanc ne spije, prej na jetrih ga zvije ...le dež lahko tolk kapljic razlije.
Lepo, da ni nikoli ispeto .lepo, da jih je tolk zavzeto, naj vsako bo tk obilno leto naj umetnik nikoli ne ustavi svoje dleto, kajti umetnost je stvarstvo ukleto.
hahaha sem namerno še nastavil, da se bo nekdo še slovnično pozabavil... kajti bolj, kot pesniška vnema enim važna je vsebinska higiena :))
Ta, ki se rad iz slovnice norčuje, usodo slabo pesniško si kuje, saj slejkoprej se mu posmeh maščuje, ker tudi njemu vsak se posmehuje, ko kup nesmislov v svoj škrib-škrab nasuje. Četudi so poetu rime tuje, čeprav s svobodnim verzom le kraljuje, to še ni znak, da se lahko spakuje in osle kaže temu, ki čistuje in slovnico slovensko res spoštuje. In kaj v resnici je pri tem najhuje? S tem vrednost pesniško si sam znižuje!
Vidim, da je stvar že zbezljala iz tirnic, pa dodajamo svojo osebnostno izpovedno :D
bravši to se čudim in pri sebi pametujem rimotvorce stihoklepe res spoštujem a se je zgodilo da pri meni neke hladne zime so v pesniškem obupu zamrznile mi rime
od takrat s prostim verzom nečistujem afne guncam zato pa zdaj s pepelom se posujem o muza mila veličastna ti kraljica rime zakaj si neizprosna vnemar me pustila ko v otroštvu b'la si tolko draga mi in mila zakaj mi naprot ne prideš ko me prime da besede bi nanizal kakor pobratime v venec riman čudoviti da se vije prekrasne nenadkriljive poezije
a muza stara kuzla se mi skrije reži se izpod mize norce brije mi pač druga ne preostane ko da zaližem stare rane pa spet tipkam kar brez reda besede proste neprebrane kopičim kilograme stavčne krame zavedajoč se - rima pač ni zame
ANDY .. odgovor je na tabli za vse, ki razmišljajo, kot ti...
Dodal bi še, da je pravopis izdelal atomsko bombo in vse, kar nas mori in se tebi ne zdi... Bolje da SMO jeclavi, bebavi in nepismeni, ...kot tako slepi, ošabni brezupno leni, in izgubljeni...
Če delaš lepe pušeljce rož se zavedaj da so te zato umrle. Sam gledam in ocenujem vedno vsega lepega posledice ...
..ko pičiš škorpijona bodi imun na pik nazaj... :)
V besedi potujem od sredine pečine robove zgladkane za nič zmagovane ko plezali zmagovalci so proti vrhovom zapikali zastave se slikali bogovom.
V stavkih pomenov v verzih položenih za rime v rimah za črke v besedi za tiste spomine tistih časov preteklih, za ta čas sedanji, v rimnih časovih mirno prilagojeni.
Če mačkonu stopiš na rep, mačkon zacvili, za to ne potrebuje slovnice po sili. Ti kar piši, kar češ, in bog naj se usmili tega, ki bo "jedel tvoj prismojeni čili". Tudi vsi ostali poeti dovolili ti bodo "pesniško svobodo", tolažili te, trepljali, in na vsa usta te hvalili! Saj slovenščino itak bomo izgubili in namesto nje evropejščino dobili. Komu mar za slovnico, raje bomo zgnili v spakedranščini, ki smo si jo naredili!
Nehajmo se špikat, nismo tu zato, da drug iz drugega se norca delamo. Vsak naj majčkeno izpoved tu doda; poglejte, brezno piše, sta z rimo se razšla ... Aco pravi, da se mu j... slovnica, Andy pa je jezen, ker Aco se ne da ...
Povzetek, al' uvod je, to, kar pišem zdaj, še kdo naj se pridruži, pove naj nam, zakaj se rima zdi mu fina ali pa slep korak. No, pesniki portala naj kakšno reče vsak!
Je Perorez zastavil, in Kerstin poprijela, potem sem pa še jaz pristavljati začela ... Nato še trije fantje, različni, kar se da ...
Kaj pa vsi ostali? Povejte kaj, velja?
Kočijaž
pa da res iz tira vse nam ne bi ušlo eno glej pravilo: O RIMI pišemo :)
V moji hiši so prostori, ki jih nisem še odkrila, nekatere pa sem že s pomeni naselila in dodobra jih spoznala. Odpiram vrata, raziskujem, preplet različnosti spoštujem, da bistvo bi dognala. Iz predalov vsipajo se verzi postrojeni, tok pojavov sončne zajčke mi nastavlja: Pa jih ujemi! So dnevi, ko pobegnem v gozdove nepregledne, ko nemogoče je pisati stihe zaporedne, včasih ritem me zanese po ravnini širni, zatem rubato se igram ob vodi mirni; na moji njivi so kotički kot divjina in gredice geometrične, kjer vlada Rima; zakaj bi se omejevala na eni polovici, ko Poezije zven zaslišim le v sredici! Slovnica je orodje neizbežno, ki ga preudarno uporabim, se potrudim, potem se dvignem nad pravila, in jo - pozabim. Ne more se primerjati z esenco, kjer srečujem se s svetlobo in s senco. Zato sprejemam odzive in aksiome, saj smelo odkrivam svoje - fantome.
Komentiranje je zaprto!
Imate vsaj eno nujno obvestilo! Želite pregledati obvestila?
Ste prepričani, da želite zapusti stran? Vse spremembe bodo zavržene!