Forum

PARADIGMA PRIMITIVIZMA - Gabriel

Paradigma primitivizma avtor gabriel stormer

Veš, Gabriel, da sem sama že večkrat pomislila na to, kaj neki hočejo s tem, ko odklanjajo cvetje, povedati? Poleg tega, seveda, da ne prisegajo na tradicijo ... ;) Morda se jim smilijo rože, morda nočejo potem, ko bo vse to cvetje na grobu zgnilo, imeti komedij s pospravljanjem (ali to sploh naredijo svojci?), morda so proti cvetličarstvu ... Ne vem, naj mi pove kdo, ki ve. Je pa seveda še možnost, da je bila takšna pokojnikova želja. Jaz na primer hvaležno odklanjam "pleh bando" in govore. Da o sedmini ne govorim! (Ne, ne privoščim jim žurke, grda grda. ;) Eno pesem naj preberejo in naj mi mp3 predvajalnik zaigra Pesem bolečine, pa gótovo. (Seveda skoraj zagotovo ne bo tako, ampak - saj ne bom vedela, ali pač? ;)

Tvoja pesem mi je dala misliti, se me je dotaknila. Prepričana sem, da ima odlaganje cvetja na grob tudi simbolni pomen, izvirajoč iz davne tradicije. Zaenkrat sem na guglu našla tole:
"Še preden je človek postal moderni homo sapiens, so njegovi predniki, natančneje neandertalci (živeli so pred 150.000 do 35.000 leti), že poznali ritualni pokop s cvetjem." (Iz članka Žalovanje je nujno zlo in smrt je tabu, revija Viva, link:
http://www.viva.si/clanek.asp?arhiv=1&id=1403 )

Ali ni zanimivo, da ravno ob iskanju korenin tega obreda naletim znova na temo, ki me je dovolj razburkala, da je nastala Divja baba - neandertalce idr. prazgodovino? Naključje? ;)

No, pa v naturi "modernega človeka" je, da po spisku zavrača vse tradicije, zakaj ne tudi te? Mislim, da bomo stvar pritirali tako daleč, da bo znamenit verz iz Amazing Grace treba malce prirediti:
I once was found,
but now I'm lost.


Smešno, kako danes človek misli, da lahko vso dolgo verigo preteklosti kar odščipne. Kje so meje naše arogance?

Vidiš, kam vse me je pripeljalo razmišljanje ob tvoji pesmi, pa še zadrževala sem se ;), da me ne bi odneslo še dlje.

Zmoti pa me tole:
Kaj le imajo oni za govoriti pri tem?

Ne le zaradi slovnice (ZA je odveč), temveč se mi zdi, da bi lahko isto povedal kar takole:
Le kaj imajo oni s tem? (ali: pri tem?)
Ko je že ostalo ogrodje pesmi tako minimalistično ...

Všeč mi je, da si posegel nekam, kjer je še veliko tabujev.

Kerstin
 

Lidija Brezavšček - kočijaž

urednica

Poslano:
19. 10. 2008 ob 22:13

Lepo, ja Gabriel!

Če bi mene vprašali, bi rekla:

Ni me več
ne maram diha groba.
Pepel naj veter v val ponese.
Drobne cvetke mi pustite,
da me z njimi stran odnese.
S cvetom modrim plavala bom
potopila se v globino,
naj spominčice sinjina
večno mi modri
sivino.


:)
Lidija

Zastavica

Helena

Poslano:
20. 10. 2008 ob 07:31

...tam na drugi strani čipkastih prtov ...

potopila sem se v razmišljanje...ja, lepa...zelo tvoja!
lp, Helena

Zastavica

gabriel stormer

Poslano:
20. 10. 2008 ob 08:59

Kerstin, zagotovo, tradicija polaganja cvetja na grob je tisočletna, prav zaradi tega, če so že neandretalci imeli v sebi čut do umrlega, ki so ga izkazovali s cvetjem ob njegovem grobu, mi bi pa to kar zavrgli s stavkom, ki je postal navaden kič, dobesedno na bruhanje mi gre, ko ga slišim na radiu. Slovnica :):):), ja, "za" je odveč, hvala! Lidija, lepa nadgradnja :):):)! Helena, me veseli, da ti je všeč!

Hvala za komentarje, pozdravljene :):):)!!! gs

Zastavica

Komentiranje je zaprto!


Imate vsaj eno nujno obvestilo! Želite pregledati obvestila?
Ste prepričani, da želite zapusti stran? Vse spremembe bodo zavržene!