
Pogledal sem dokumentarec,
ki ga spremlja izjemna glasba
Nicka Cavea,
v katerem se dva Francoza,
priznana fotograf
in pisec,
odpravita v tibetansko gorovje,
da bi našla tistega,
ki ga imenujejo duh gora.
Snežnega leoparda.
Tedni napornega plezanja
v ekstremnih pogojih.
Sneg v temperaturah
krepko pod ničlo,
spanje v jamah,
zbliževanje z ljudskostjo
in predvsem testiranje
potrpežljivosti
ob neskončnem čakanju
na zver,
bolj mistično
od ljubezni.
Shujšanima,
je upanje pridobivalo
na mišicah,
ko sta jima nirvano
obarvali
sokoli, svizci, medvedi,
jaki in tibetanske
lisice.
Kar bi bilo očesu
navadnih smrtnikov
izjemno,
je bil zanju opomin,
da iščeta nekaj
večjega od življenja.
Premraženost in utrujenost
sta za vrat prijela
še tako močno upanje,
in zdelo se je,
da bo vsak čas,
kot v ringu,
potapkalo po skalah.
Nakar se je le nekaj metrov stran,
ko sta najmanj pričakovala,
kot religijska podoba
prikazalo to čudovito,
skoraj fatamorganično
kosmato bitje.
Čutil sem njuno olajšanje,
ki je teklo po ledenih licih,
in za trenutek sem bil
z njima v tistih gorah
brez dolin.
Med opazovanjem nečesa,
ki na tem krutem svetu
vzvišeno živi v miru.
V nenamenjeni pozornosti,
sta bila tudi onadva
smrtnika.
Zanima me,
če sta z mano začutila
praznino,
ko sta v objektiv
ujela,
česar ne bi smela.
Morda zato,
v tišini
tibetanskih slemen
upam,
da nikoli ne ulovim
svojih duhov.
Pesem - lepa ali morda celo lepša kot film! In na koncu vprašanje: ali je treba skrivnost varovati, da jo vsak sam odkrije
Hvala Nada, dokumentarec pa res priporočam, je bil včeraj na RTV :)
Lp, Nejc
Nejc, meni je zelo všeč zaključek, ko se obračaš nase v zadnjih dveh kiticah. Čestitke!
Lep pozdrav, Caki
Hvala Caki, me veseli :)
Lep pozdrav v prekmurje!
Najdeno v daljavah nas vedno preseneti na nepričakovan način. Čestitke!
Milan Ž. - Jošt Š.
super dobro napisano. videl tudi oddajo o tibetanskem mojstru, ki živi daleč v snegu sam. vsake toliko ga obišče, menda nečak in mu kaj malega prinese. vendar vsi vejo kakšen podvig je to, tudi po pet let biti sam v takih okoliščinah. kdo ve s čem vse se tudi on spopada. v nek prepad meče sol in neumorno blagoslavlja ves ta "shit". oba sta panterja.
res dobro napisano.
lp
Hvala Miko,
mislim, da vsi strmimo k nekemu notranjemu miru, kot ta omenjeni menih. Ampak včasih je mir dolgočasen, ali pa celo nelagoden, ker ga nismo navajeni.
Lp
Komentiranje je zaprto!

![]()
Napisal/a: Črni Kos
Uredniško pregledano.
Ocenjevanje je zaključeno!