Duh gora

Pogledal sem dokumentarec,

ki ga spremlja izjemna glasba

Nicka Cavea,

v katerem se dva Francoza,

priznana fotograf

in pisec,

odpravita v tibetansko gorovje,

da bi našla tistega,

ki ga imenujejo duh gora.

Snežnega leoparda.

 

Tedni napornega plezanja

v ekstremnih pogojih.

Sneg v temperaturah

krepko pod ničlo,

spanje v jamah,

zbliževanje z ljudskostjo

in predvsem testiranje

potrpežljivosti

ob neskončnem čakanju

na zver,

bolj mistično

od ljubezni.

 

Shujšanima,

je upanje pridobivalo

na mišicah,

ko sta jima nirvano

obarvali

sokoli, svizci, medvedi,

jaki in tibetanske

lisice.

Kar bi bilo očesu

navadnih smrtnikov

izjemno,

je bil zanju opomin,

da iščeta nekaj

večjega od življenja.

 

Premraženost in utrujenost

sta za vrat prijela

še tako močno upanje,

in zdelo se je,

da bo vsak čas,

kot v ringu,

potapkalo po skalah.

Nakar se je le nekaj metrov stran,

ko sta najmanj pričakovala,

kot religijska podoba

prikazalo to čudovito,

skoraj fatamorganično

kosmato bitje.

 

Čutil sem njuno olajšanje,

ki je teklo po ledenih licih,

in za trenutek sem bil

z njima v tistih gorah

brez dolin.

Med opazovanjem nečesa,

ki na tem krutem svetu

vzvišeno živi v miru.

V nenamenjeni pozornosti,

sta bila tudi onadva

smrtnika.

 

Zanima me,

če sta z mano začutila

praznino,

ko sta v objektiv

ujela,

česar ne bi smela.

 

Morda zato,

v tišini

tibetanskih slemen

upam,

da nikoli ne ulovim

svojih duhov.

Črni Kos

Nada

Poslano:
17. 11. 2025 ob 10:57

Pesem - lepa ali morda celo lepša kot film! In na koncu vprašanje: ali je treba skrivnost varovati, da jo vsak sam odkrije

Zastavica

Črni Kos

Poslano:
17. 11. 2025 ob 20:05

Hvala Nada, dokumentarec pa res priporočam, je bil včeraj na RTV :)

Lp, Nejc

Zastavica

F2#Caki

Poslano:
17. 11. 2025 ob 21:58

Nejc, meni je zelo všeč zaključek, ko se obračaš nase v zadnjih dveh kiticah. Čestitke!

Lep pozdrav, Caki

Zastavica

Črni Kos

Poslano:
17. 11. 2025 ob 23:19

Hvala Caki, me veseli :)

Lep pozdrav v prekmurje!

Zastavica

Milan Žniderič - Jošt Š.

urednik

Poslano:
21. 11. 2025 ob 13:08

Najdeno v daljavah nas vedno preseneti na nepričakovan način. Čestitke!

Milan Ž. - Jošt Š. 

Zastavica

Črni Kos

Poslano:
22. 11. 2025 ob 20:35

Hvala Milan!

Lp

Zastavica

miko

Poslano:
26. 01. 2026 ob 05:11

super dobro napisano. videl tudi oddajo o tibetanskem mojstru,  ki živi daleč v snegu sam. vsake toliko ga obišče, menda nečak in mu kaj malega prinese. vendar vsi vejo kakšen podvig je to, tudi po pet let biti sam v takih okoliščinah. kdo ve s čem vse se tudi on spopada. v nek prepad meče sol in neumorno blagoslavlja ves ta "shit". oba sta panterja.

res dobro napisano.

lp

Zastavica

Črni Kos

Poslano:
26. 01. 2026 ob 08:28

Hvala Miko,

mislim, da vsi strmimo k nekemu notranjemu miru, kot ta omenjeni menih. Ampak včasih je mir dolgočasen, ali pa celo nelagoden, ker ga nismo navajeni.

Lp

Zastavica

Komentiranje je zaprto!

Podčrtanka

Črni Kos
Napisal/a: Črni Kos

Pesmi

  • 17. 11. 2025 ob 10:40
  • Prebrano 420 krat

Uredniško pregledano.

Ocenjevanje je zaključeno!

  • Število doseženih točk: 339.53

Zastavica

Imate vsaj eno nujno obvestilo! Želite pregledati obvestila?
Ste prepričani, da želite zapusti stran? Vse spremembe bodo zavržene!