kot da mi je kri tujka

 

 

 

zbudim se ob nežnem trkanju
lastnega utripa,
zmedenega gosta na pragu mojih žil -
kot da mi je kri tujka,
ki je pozabila moje ime,
a se še spomni vonja mojega strahu.

 

skuhaš si čaj,
ker to delajo obsojeni:
oklepajo se ritualov,
porcelana,
vrele vode,
in se pretvarjajo, da vesolje deli medalje za vztrajnost.
čajnik zavrešči,
kot da se poteguje za zadnjo opero na svetu.

 

zunaj nebo visi kot modrica,
razmazana čez obzorje.
drevesa, ti utrujeni arhivarji,
v naročju držijo umirajoče liste
kot stara pisma izumrlih ljubimcev.
nekje ptica poje,
čeprav sumim, da le vadi
za pozabo.

 

znanstveniki z drhtečimi rokami
v natančnem črnilu rišejo naš konec
in zagotavljajo, da je izumrtje le
vprašanje kdaj, ne če -
vljuden termin pri niču.
pokimamo, podpišemo obrazce,
prinesemo lastna penkala.

 

moje srce utripa naprej
z sramežljivo dolžnostjo uradnika,
ki izpolnjuje papirje za konec sveta.
utripa z grenkobo,
kot da ve, da nič od tega ni pomembno,
pa vseeno noče dati odpovedi.

 

kot da mi je kri tujka,
sumničava do razpadajoče hiše, ki jo naseljuje,
preverja izhode,
prešteva rebra kot pot izhoda -
čeprav si ne znam predstavljati,
kam sploh namerava iti.
v temi ni prostih sob.

 

izginili bomo,
ne z ognjemeti ali elegijami,
temveč z razočarano tišino
sveče, ki dojame,
da nikoli ni bila sonce.
oceani bodo pozabili naša imena,
gore bodo otresle naše spomenike,
kot prhljaj s svojih starodavnih ramen.

 

in vendar -
operem žlico,
poravnam prt,
poljubim rob skodelice.
taka predanost nesmislu.
toliko tragedije,
toliko komedije,
tako zelo človeške manire
pred obrazom absolutnega niča.

 

naj nas zvezde požrejo.
naj si zemlja oddahne.
jaz bom še malo sedel tukaj,
poslušal oklevajoče korake
tujske krvi v svojih žilah
in čakal, da se svet konča

 

kar se da vljudno.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hors

igorj

Poslano:
26. 10. 2025 ob 10:16

razpiranje in razgaljanje ene od temeljnih zablod človeka - samovšečnosti vsepomembnosti in neskončnosti

kar nas vztrajno odmika eden od drugega in vodi v iskanje smisla kjer ga ni

medtem pa srca nenehno in vztrajno izpolnjujejo papirje za naš konec

boleče iskreno

Zastavica

IŽ-lev

Poslano:
26. 10. 2025 ob 14:05

Hors dobro si napisal

Saj je malo hecno tudi jaz

Začnem jutro tako.

Lepe in dober dan ti želim.

Irena

Zastavica

Ana Porenta

urednica

Poslano:
29. 10. 2025 ob 19:16

Čestitke k še eni pesmi, ki sopostavlja planetarno in posameznikovo usodo ...

lp, Ana

Zastavica

Komentiranje je zaprto!

Podčrtanka

Hors
Napisal/a: Hors

Pesmi

  • 26. 10. 2025 ob 09:54
  • Prebrano 266 krat

Uredniško pregledano.

Ocenjevanje je zaključeno!

  • Število doseženih točk: 148.63

Zastavica

Imate vsaj eno nujno obvestilo! Želite pregledati obvestila?
Ste prepričani, da želite zapusti stran? Vse spremembe bodo zavržene!