-- žalost nima zvoka

 

 

 

I. začetek je vedno tišina

 

noči so bile težje, kot bi morale biti
kot da se je zrak sam odnehal premikati,
kot da luna opazuje, a noče poseči vmes.
nihče ne govori, ko praznina vstopi.
samo sediš tam.
piješ.
vzameš, kar je v predalu.
in čakaš, da najprej pomežiknejo stene.

 

telo hoče živeti,
še ko je um ugasnil luči.
trza v sanjah.
kašlja.
prosi za vodo.
ti mu daš le še en kozarec strupa.

 

II. obrazi zjutraj

 

zjutraj so vsi izgledali enako:
utrujeni možje v vrsti za nekaj cenenega,
nekaj grenkega,
nekaj, kar je žgalo v grlu in izbrisalo
pogovore, ki jih niso mogli dokončati.

 

nikoli si niso gledali naravnost v oči.
pogledi so ostali na tleh,
kot da je žalost nalezljiva
in so se že utapljali v dovolj lastnih.
nek moški je rekel: tu sem samo, dokler spet ne dobim dela,
a njegov obraz je povedal drugo zgodbo.
teže v koži ne moreš skriti.

 

III. lakota telesa

 

želodec renči, a ne po hrani.
nahraniš ga s pepelom in ognjem,
nahraniš ga z duhovi boljših dni,
nahraniš ga s spominom, da ti je nekdo nekoč
pogladil lase, ne da bi kaj zahteval v zameno.

 

lakota je po nečem, kar ne zgnije,
po nečem, kar te ne pusti stati v dežju,
ko šteješ zadnje kovance.

 

a take hrane ni.
je nikoli ni bilo.

 

IV. ljubezen, ki je vseeno odšla

 

vedno je bil nekdo.
nekoč so se smejali,
njihov nasmeh je bil nekaj, za kar se je bilo vredno boriti.
njihove čevlje si prinesel do postelje, ko so zaspali na kavču.
držal si jih, ko je nevihta tresla okna.

 

potem so nekega dne odšli,
in postelja je bila odprta rana,
kjer ni raslo nič, razen spomina.

 

ljubezen ne umre kot ognjemet.
umre kot plesen,
počasi in grdo,
v kotih hiše, ki si jih nehal čistiti.

 

V. noči brez konca

 

je polnoč.
potem tri.
potem pet.
ura je lažnivec,
ker si še vedno v isti sobi,
še vedno držiš isti kozarec,
še vedno nočeš verjeti, da je jutro na drugi strani.

 

ulice so prazne,
razen potepuškega psa, ki lovi sence.
zavidaš mu -
vsaj ve, kaj lovi.

 

VI. zlom

 

vedno pride do zloma.
ne glasnega, ne junaškega.
brez trobente, brez krika.
samo telo, ki se preveč nagne nad umivalnik,
um preutrujen, da bi se držal pokonci.

 

to je zvok ničesar,

zvok nečesa, kar se končno preda,
zvok, ki ga ne moreš slišati, ker žalost

 

nima zvoka.

 

VII. konec, ki ni konec

 

ampak se zbudiš.
vedno se zbudiš.
telo zavrne dokončnost.
praska, sopiha, trese se.
in spet si potegnjen v svetlobo,
ki je nisi prosil.

 

tu ni zmage.
samo preživetje.
tisto, ko odpreš oči,
narediš še en korak
in se sprašuješ, če bo jutri
tišina končno zmagala.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hors

Hors

Poslano:
07. 09. 2025 ob 12:50


  Ja, ja ... še ena epopeja žalosti, ker --- zakaj pa ne -------


*** in glazzbeni dodadek, narejen z Umetno Inteligenco ***

Zastavica

Ana Porenta

urednica

Poslano:
13. 09. 2025 ob 20:43
Spremenjeno:
13. 09. 2025 ob 20:45

Res znaš z žalostjo ... nekaj drobnarij:

I. začetek je vedno tišina

 

...
kot da se je zrak sam nehal premikati,

...

 


II. obrazi zjutraj

 

...
utrujeni možje v vrsti za nekaj poceni, (cenenega?)

...


III. lakota telesa

 

...
pogladil lase, ne da bi kaj zahteval v zameno.

 

...

 

IV. ljubezen, ki je vseeno odšla

 

...
njihov nasmeh je bil nekaj, za kar se je bilo vredno boriti.

...

 

VI. zlom

 

to je zvok 

nečesa, kar se končno preda,
zvok, ki ga ne moreš slišati, ker žalost

 

nima zvoka.

 

...
Lp, Ana

 

Zastavica

Hors

Poslano:
14. 09. 2025 ob 09:34


   Napače urejene.

Zastavica

Ana Porenta

urednica

Poslano:
14. 09. 2025 ob 10:33

Čestitke k ciklu,

lp, Ana

Zastavica

Hors

Poslano:
14. 09. 2025 ob 12:28


  Grassias :) in hwala

Zastavica

Komentiranje je zaprto!

Podčrtanka

Hors
Napisal/a: Hors

Pesmi

  • 07. 09. 2025 ob 12:49
  • Prebrano 455 krat

Uredniško pregledano.

Ocenjevanje je zaključeno!

  • Število doseženih točk: 188.42

Zastavica

Imate vsaj eno nujno obvestilo! Želite pregledati obvestila?
Ste prepričani, da želite zapusti stran? Vse spremembe bodo zavržene!