
Ko se je vrnila v kočo
je bil vojak zbujen.
Potopila v vodo vročo
listje je melise, okrepljen
od spanca jo napol sede
motril je iz ležišča.
»Dobro, da si že nazaj,
rad bi čimprej iz skrivališča;
zvečer spet pridejo po mé.«
»O ne, tako pa to ne gre!«,
mu je naglo odvrnila
ter mu zvarek ponudila:
»Na, pij, to je dobro za srce.«
Naredi požirek in zakašlja,
glasno in boleče,
potem iz žepa listnico izvleče,
potni list ji da in vpraša:
»Marija, boš obvestila
moja uboga starša,
brate in sestríce,
kje moja je gomila,
kje mi ležé koščice,
ko se konča ta vojna strašna?«
»Ah, ne glej tako črnó,
tvojih mož nazaj ne bo,
jih pogrešal premočno
Führer s svojo bi vojskó.
Le popij melisin čaj,
vrne zdravje ti nazaj.«
»Dobro, sestra, kot želite.«
Ji navihano odvrne
in pogovor se obrne
stran od smrti grozovite.
»Čemu si zbežal iz armade?«
»Naša vojna nima nade.
A še bolj očiten razlog:
skregali smo se s pravico,
sejemo le zlo, krivico,
gorje, če nam bo sodil Bog!
In ti, čemu se skrivaš v vasi tej
kakor tujka, kje je tvoja domovina,
od kod prihajaš, dekle, to povej?«
»Brez domovine sem...« »Brez domovine?
To mora biti pa hudo ...
In nimaš staršev, nimaš doma?«
»Ne. Vekomaj po svetu romam.«
»A tako ...«
Komentiranje je zaprto!
![]()
Napisal/a: Matej Krevs
Uredniško pregledano.
Ocenjevanje je zaključeno!