
Korak zastane - njen odsev v sonetih;
ki so spomin na njo vklesan v brezčasje,
ki Orfej je skoval jih v blagoglasje,
ki dih na ustih so bili neštetih;
opomni gracije na njo četrto;
v prezrtih verzih njim enakovredno,
dekle prelestno, kot Harite čedno;
na nežno belo vrtnico razprto.
"Pridruži se, pristopi k nam, Andreja,
pojdimo čakajočim njim naproti -
konča naj pèkla njih se odiseja,
brezciljno tavanje po tej pustoti,
kjer vlada silna le ljubezni žeja -
storimo konec njihovi samoti!"
Z zadnjim (dvajsetim) sonetom iz cikla Soneti pekla - "Epilog III" se zaključuje naša pot po peklu. Upam, da ste uživali!
Lep pozdrav, Dejan
P.S.
Dejan, res epilogni zaključek cikla. To je delo, ki si zasluži širšo veljavo. Čestitam, zelo privlačen je skriti sonet in v epilogu (ugibam), razkrita 4. muza, ki se pridruži Beatrice, Lauri in Juliji. Lep pozdrav, Caki
Kaj pa drugega kot velik bravo!
Iskreno upam, da se bodo ti soneti razrasli med odlična dela poezije.
Čakajočim njim (zaimek, ki se ponovi) - bi se dalo drugače? Četudi ne, vse pohvale in po tem garanju :) - le kaj nam boš pripravil?
lp
pi
Seveda en velik BRAVO!
Nocoj sem prišla na pesem.si zaradi tvojega sonetnega venca, čeprav sem že pošteno utrujena.
Lahko noč, Lea
Lepo, lepooo (*_*)
"Korak zastane - njen odsev v sonetih;
dekle prelestno, kot Harite čedno;
"Pridruži se, pristopi k nam, Andreja,"
... in misteriozna muza se je odkrila tudi z imenom.
Lepo zaokroženo! Hvala za to obsežno delo, ki me je razveseljevalo, v teh zadnjih tednih
in seveda, sem že v pričakovanju novega, kot si napovedal, zgodovinskega venca.
Torej, naj se ponovno udejanijo Prešernove besede:
"Poet tvoj nov Slovencem venec vije,"
Bodi lepo, Marija
Pozdravljen Caki,
hvala za pohvalo in komentar
Lep pozdrav, Dejan
Pozdravljena Irena,
hvala za veliko pohvalo iz tvojih ust, te cenim kot mojstrico rimane poezije!
Glede "njim" sem tudi sam že pri pisanju seveda opazil ponovitev (lahko bi dal prvič recimo "vsem"), vendar pa se prvič nanaša "njim" na Beatrice, Lauro in Julijo, drugič pa se "njim" nanaša na Danteja, Petrarco, Prešerna in Pesnika, tako da bom zaenkrat kar pustil - niti ni tako velik greh, da se kakšen zaimek pojavi 2x, sploh če se dejansko vsakič nanaša na druge osebe.
Hvala pa vseeno za pozorno branje in pripombo!
Lep pozdrav, Dejan
P.S. Iz tvojih ust v božja ušesa ("Iskreno upam, da se bodo ti soneti razrasli med odlična dela poezije.")
Pozdravljena Lea,
hvala za nocojšnji obisk zaključka Sonetov pekla in seveda za pohvalo!
No, sedaj si bomo lahko vsi skupaj malo odpočili (ne pa preveč, novi izzivi so že na papirju)
Lep pozdrav, Dejan
Pozdravljen Svit,
tudi mene veseli, da ste zraven vsi vi, ki imate radi rimano poezijo, še posebej pa sonete! Hvala za lepe besede!
Lep pozdrav, Dejan
Pozdravljena Marija,
hvala za pohvalo, sem se skozi celotne Sonete pekla resnično trudil, da bi bila zgodba tekoča, imela svoj začetek, zaplet, vrhunec, razplet in konec. Kar nekaj je variant (kakšnih 5 kompletnih sonetov in še nekaj delčkov, kvartin, tercin), ki so bile "slepa ulica", morda jih kdaj celo objavim, saj so kot soneti zelo lepi, niso pa povsem "pasali" v Sonete pekla.
Kot si že sama ugotovila, moji cilji niso skromni (le zakaj bi bili, vedno je treba stremeti k popolnosti in tudi če je ne dosežemo, je bila pot vredna truda) in v sebi čutim, da jih lahko skozi leta morda tudi dosežem. Že v naslednjem sonetnem vencu (imena še ne smem razkriti) boste spoznali precej drugačnega pesnika - naj bo to majhno presenečenje, vsekakor bo pozitivno. Upam, da bo končan do pomladi, ko naj bi bila objava.
Lep pozdrav, Dejan
Pozdravljen, Dejan,
za teboj so meseci ustvarjalne samodiscipline in resnično si lahko ponosen na ustvarjeno mojstrovino, ki med poznavalci zgradbe soneta velja za veličastno delo. Pridružujem se vsem že izrečenim in zapisanim pohvalam, ki smo ti jih ob objavljanju vseh dvajsetih sonetov iz cikla Soneti pekla namenjali ljubitelji poezije in urednice portala pesem.si, predvsem pa ti želim dodatnih strokovnih ocen in spodbud mentorjev, ki so te spodbujali k snovanju in te spremljali skozi celotno zgodbo.
Skupaj s teboj verjamem, da tudi tvoj sonetni venec sodi med odlična dela poezije, da ne bo šel v pozabo in, da se je z njim in s pridobljenim znanjem ob njegovem snovanju še dodatno povečal tudi tvoj ustvarjalni navdih.
Iskrene čestitke in srečno ti želim,
Breda
Pozdravljena Breda,
iskrena hvala za besede spodbude in pohvale! Da, tudi jaz globoko v sebi upam (in verjamem), da bodo "niti verzov Sonetov pekla vtkane v platno časa"
Lep pozdrav, Dejan
Bravo, Dejane! Uživala sam čitajući tvoje prekrasne sonete i svaki od njih je biser koji si nanizao u ogrlicu sonetnog vijenca. Hvala ti na tvojoj divnoj poeziji koju si nam poklonio.
Lijep pozdrav, Katica
Da, zamijetio sam i ja, ovaj sonetni vijenac (i ciklus) zatvara (a možda i otvara neki novi) Andreja? ;-)
LPI
Pozdravljena Katice,
hvala tudi tebi za spremljanje, komentiranje in pohvale ob Sonetih pekla.
Biseri ... ki spominjajo na njene oči :)
Lep pozdrav, Dejan
Pozdravljen Ivan,
hvala za postanek ob zadnjem sonetu iz ciklusa, prav tako pa za tvojo podporo in tople besede pohvale ob pozornem spremljanju Sonetov pekla.
Glede na komentar bi rekel, da se še nisi "sprehodil" po Stezicah (glej zasebno sporočilo)
Lep pozdrav, Dejan
Oj, ne bi si mislila, da me bo kdajkoli vleklo v Pekel....ampak...zaradi tvojih sonetov pa še velikokrat... :).
Čestitam ti za res izjemno Delo...
Hvala.
Lep pozdrav,
Majda K.
Pozdravljena Majda,
Hvala za spremljanje Sonetov pekla in tople besede pohvale!
Lep pozdrav, Dejan
Tudi mene je zmotil ta njim, ampak, kot praviš, težko je zadostiti tako metriki kot vsebini, predvsem pa je opravljeno veliko pesniško delo ... čestitke,
lp, Ana
Komentiranje je zaprto!

![]()
Napisal/a: Dejan Bosil
Uredniško pregledano.
Ocenjevanje je zaključeno!