Domačini in tujci

Tega mesta ni več 

ko sem te objemal 

si me izropal 

Na poteh mojega otroštva

govoriš meni tuj jezik 

Iz mojega doma si naredil 

sredstvo svojega bogatenja 

Prišel si z ljubeznijo do zlata 

in jokal za svojo rojstno vasjo 

kjer sta tekla med in mleko 

Zdaj nikomur ni več mar za nikogar 

Povej mi 

kam boš odšel umreti 

Mojega mesta ni več

 

2

Pregnala me je vojna 

Zdaj sem v tujini 

Borim se za obstanek 

v neki sušilnici za perilo 

s sosedo 

učiteljico petja 

Nisem vedel da to obstaja 

Molčim 

in gledam svoje povešene gate 

Ven ! 

Molčim

Doma sem pri trinajstih 

od očeta dobil štiri konje 

in deset johov zemlje 

Granata mi je ubila ženo 

Sam sem 

s štirimi majhnimi otroki 

Tukaj me zapušča modrost 

naših starih 

Prvič v življenju sem povzdignil glas 

in to na žensko 

Učiteljico petja 

 

miko

Nada

Poslano:
28. 06. 2022 ob 11:32

Groza veje iz teh stihov.

Zastavica

miko

Poslano:
28. 06. 2022 ob 13:39

Zdravo, Nada. Niso samo stihi.

 Spomni se samo usode severno in južnoameriških indijancev ob stiku z belo raso..., prišel si z ljubeznijo do zlata, potem Afrika, itd.

Vse skupaj se lahko prične zelo lepo, kot križanje in bogatenje kultur, konča pa kot brezobzirno plenjenje staroselcev.

Prav tako ima begunec svojo zgodbo. Toda, ali te ljubi?  Ko te preraste (načrtno), z nataliteto, te preprosto zaduši. 

Sem za internacionalizem, zemlja je vseh ljudi, toda, ne morem si kaj, da ne bi opazil kako malo je nekaterim mar mojega mesta in jezika.

Manjka še tretji del pesmi, kjer bi se vprašal kje, kdaj je človek v resnici doma. Brez instant religioznih odgovorov seveda.

Hvala za branje, zgodovina je učiteljica življenja, le pravilno jo razumimo.

Lp, m


Zastavica

Stojan Knez

Poslano:
29. 06. 2022 ob 22:26

Le kje smo resnično doma in kje si jemljemo pravico do odtujenega doma ...

Zastavica

Ana Porenta

urednica

Poslano:
04. 07. 2022 ob 18:16

Odlično, Miko, res bi bilo dobro zaključiti s tretjim delom, o katerem pišeš; zdaj imamo dve zgodbi, tretja pesem bi ju lahko povezala ... premisli in če želiš, dopiši,

lp, Ana

Zastavica

miko

Poslano:
09. 07. 2022 ob 23:07

Hvala, Ana. Veliko razmišljam o tem koliko je dom tisto novo, ki še ni doma.

Lp, m

Zastavica

Komentiranje je zaprto!

miko
Napisal/a: miko

Pesmi

  • 28. 06. 2022 ob 02:09
  • Prebrano 682 krat

Uredniško pregledano.

Ocenjevanje je zaključeno!

  • Število doseženih točk: 271.33

Zastavica

Imate vsaj eno nujno obvestilo! Želite pregledati obvestila?
Ste prepričani, da želite zapusti stran? Vse spremembe bodo zavržene!