O MRTVIMA SVE NAJBOLJE!

Ima nekog respekta, nekakvog teško izgovorljivog, podrazumijevajućeg poštovanja prema smrti.

 

Gledamo ozbiljni, bez riječi. Jesmo li tužni? Žalovanje uključuje osjećaje, suze, sjećanja, krivnju. Do maloprije i mi smo bili dio njegova života. No, on je sada tamo, a mi smo ovdje.

 

Zabezeknutost. Je li to prava riječ? Pa opuštanje. Samo toliko da osvijestimo da je on stvarno i definitivno - eto mrtav, a mi smo evo tu, živi. Dišemo.

 

Mrtvac je potpuna činjenica. Ne treba joj nikakvo pojašnjenje. Nije to više „on“ ili „ona“ ovakav ili onakva, s tom ili takvom prošlošću. To je točka na „i“ svega dosadašnjeg. Krutost i grubost suglasnika u riječima „mrtvac“ i „smrt“ samo potencira stvarnost: ovo ispred mene je „nešto drugo“, zapravo sve ono što nije „ovo“, što nismo mi. Još uvijek.

 

Sram i stid. Doživljava ih kao riječi dvaju sličnih, ali bitno različitih sadržaja. Sram je otvoreniji. Javan. Stid je intimniji. Samo njegov. To je trenutak osupnutosti koji generira krivnju.

 

O mrtvima sve najbolje!

saraivor

Komentiranje je zaprto!

saraivor
Napisal/a: saraivor

Pesmi

  • 02. 06. 2020 ob 16:54
  • Prebrano 426 krat

Uredniško pregledano.

Ocenjevanje je zaključeno!

  • Število doseženih točk: 35.6

Zastavica

Imate vsaj eno nujno obvestilo! Želite pregledati obvestila?
Ste prepričani, da želite zapusti stran? Vse spremembe bodo zavržene!