Forum

Uspavanka za Uno

Potresla je noč

po nebu srebro,

se sveti, odseva

v reki lepo.

 

Zazibaj počasi,

mala se Una,

naj te zasanja

svetla ta luna.

 

Zvezde naj v sanje

ti vrata odpro

v mavric deželo

za čarobno goro.

 

Tam škrati igrajo

vilam za ples,

samorogi v barvah

prižigajo kres.

 

Tam potočki žuborijo

nežne melodije,

veselje se sliši,

čez poljane se vije.

 

Naj jutro te zbuja

z žarki od sonca,

nasmeh naj na tebi

traja brez konca.

 

 

 

 

salke

Poslano:
23. 03. 2018 ob 08:27

Pozdravljeni, 


Bom zelo vesel vaših idej za to pesmico.

Lep pozdrav, salke

Zastavica

Lidija Brezavšček - kočijaž

urednica

Poslano:
24. 03. 2018 ob 20:36
Spremenjeno:
24. 03. 2018 ob 20:37

Salke, lepo, morda se kdo ponudi v pomoč,

 če bo do ponedeljka brez odziva, vskočim :)

Zastavica

shadyyy

Poslano:
24. 03. 2018 ob 21:18

Pozdravljen, Salke!


Lepa uspavanka, tu in tam se podre ritem, kar se sliši, ko pesem prebereš na glas. Podčrtal sem ti mesta, kjer je treba še malo razmisliti o ritmu, nekaj predlogov pa sem že dopisal:


Potresla je noč 

po nebu srebro,

se sveti, odseva

v reki lepo.

 

Zazibaj počasi,

mala se Una,

naj te zasanja

svetla ta luna.

 

Zvezde naj v sanje

ti vrata odpro

v mavric deželo

za čarobno goro. (tu, npr., se sliši, da ritem ne 'štima', če prebereš na glas .. najlažje bi bilo pridevnik 'čarobno' zamenjati s kakim dvozložnim pridevnikom, npr. 'za skrito goro')

 

Tam škrati igrajo

vilam za ples, --> vsem vilam za ples,

samorogi v barvah

prižigajo kres.

 

Tam potočki žuborijo

nežne melodije,

veselje se sliši,

čez poljane se vije.

 

Naj jutro te zbuja

z žarki od sonca,

nasmeh naj na tebi

traja brez konca. --> (mogoče 'do konca'?)


Lp

Zastavica

salke

Poslano:
24. 03. 2018 ob 21:29

Hvala ti Shaddy, bom še razmišljal o ritmu. Res si mi v pomoč.

Lep večer, salke

Zastavica

salke

Poslano:
24. 03. 2018 ob 21:30

Hvala ti, Lidija, bom še razmislil o ritmu. Resnično sem ugotovil, da moram pesmi brati na glas. 

Lep večer, salke

Zastavica

salke

Poslano:
26. 03. 2018 ob 11:38

Iz predlogov Shadyyyja sem malce še sam spremenil in jo dajem v razmislek vsem, če imate še kakšen predlog oziroma tudi sprašujem, kako je ta verzija skladna glede ritma, metrike.



Potresla je noč 

po nebu srebro,

se sveti, odseva

v reki lepo.

 

Zazibaj počasi,

mala se Una,

naj te zasanja

svetla ta luna.

 

Zvezde naj v sanje

ti vrata odpro

v mavric deželo

za skrito goro.

 

Tam škrati igrajo

vsem vilam za ples,

samorogi vrte

vse barve v kres.

 

Potočki žuborijo

nežne melodije,

veselje se sliši,

čez polja se vije.

 

Naj jutro te zbuja

z žarki od sonca,

nasmeh naj na tebi

traja do konca.


Zastavica

Lidija Brezavšček - kočijaž

urednica

Poslano:
26. 03. 2018 ob 13:41

Super, salke.

Da pa bomo upoštevali vse, kar smo do sedaj o tvorjenju zlogov, branju le-teh in njihovo umestitev v metrično shemo že povedali, moraš še:

 -Upoštevati, da soglasniški predlogi ( v, z/s, k /h, )  nikoli niso samostojen zlog

V KRES beremo vkres in ne U Kres ( torej je to v metrični shemi samo en zlog)

-ponekje samo zamenjati besedni red in metrika se uredi sama

- popravila bi tudi nekatere izrazno nerodnejše verze in nepisala kakšnega tako, kot mogoče  še ni bil slišan 

Potresla je noč 

po nebu srebro,

se sveti, odseva

v potočku lepo.

 

Zazibaj počasi,

mala se Una,

naj te zasanja

pobeljena luna.

 

Zvezde naj v sanje

ti vrata odpro

v mavric deželo

za skrito goro.

 

Tam škrati igrajo

vsem vilam za ples,

medtem samorogi

pobarvajo kres.

 

Naj le žuborijo

ti v sen melodije,

veselja naj reka

ti v srček se zlije.

 

Naj jutro te zbuja

z božanjem sonca,

nasmešek na ličku

ne  sreča naj konca


Zastavica

salke

Poslano:
26. 03. 2018 ob 13:58

Lidija, hvala ti, zdaj pa res vem več. Po brušenju, je fina izpadla. Če povzamem, poleg rime, je treba upoštevati poudarjene in nepoudarjene zloge in še število zlogov. 

Lepo se imej:)

Pesem objavim s pripisom, da je ustvarjena na delavnici.

Lep pozdrav, salke



Zastavica

platanas

Poslano:
26. 03. 2018 ob 14:02

Moj predlog: 


Noč je potresla                       

po nebu srebro,                     

sveti,blešči se                    

na reki lepo.                             

 

Zibaj počasi,                     

mala se Una,

naj te uspava

biserna luna.

 

Zvezde naj v sanje

ti vrata odpro

v mavric deželo

za skrito goro.

 

Škrati igrajo

tam vilam za ples,

in samorogi

prižigajo kres.

 

Potočki pojo

spev melodije,

veselje brsti,

sreča se vije.

 

Jutro naj zbuja

z žarki te  sonca,

naj tvoj nasmešek

traja do konca.


Lp,S;))

Zastavica

platanas

Poslano:
26. 03. 2018 ob 14:27

Ups, nisem videla Lidijinega popravka, vidim, da je že rešeno:)))) Lepa ...

Zastavica

salke

Poslano:
26. 03. 2018 ob 14:41

Vse v redu, Platanas, sem vesel tudi tvoje verzije, ki sem jo rade volje shranil.

Lp, salke

Zastavica

Komentiranje je zaprto!


Imate vsaj eno nujno obvestilo! Želite pregledati obvestila?
Ste prepričani, da želite zapusti stran? Vse spremembe bodo zavržene!