
So izzvenele te lepe besede:
bratstvo, enotnost, sožitje in čast.
Zaslužijo si, da jih rešimo bede!
Ego, drugačnost, všečki, kontrast.
Na silo so tele zaslone zavzele.
Visokoleteče. Mladini v slast.
»Se pridno učil bom. Bom dober tovariš.«
Svojčas prisegel je vsak pionir.
Dandanes le psovka, s katero udariš.
Rdeči izmečki! Ta črna drhal!
Drugačnost veli, naj ljudi se deli,
saj le tako en po drugem bo sral.
Pridno se vsak tuje sence boji.
Dlake v jajcu. Ojačan kontrast.
Se sebe in sebi podobne časti,
sebki so v slast, všečki dajo oblast.
Egalitaren? Ne. Egototalen!
Šteje le jaz, je ostalo balast.
Bratstvo? Učinek je spet razdiralen.
Spregledano sestrstvo tuli v uho:
ME TOO! A delavec zdaj je prekaren.
Oblast in čast delu? Denarju, gospodje!
Enotnost v želji po miru ... Pač ne!
Si vojne enotno želi blagorodje,
ki služi milijarde z orožjem. Bi še?
Sožitje. Saj to zdaj zveni povsem tuje!
Nočem! Ko vendar ne vem, kaj sploh je.
Čudna beseda. Nikjer se ne čuje.
Bratstvo, enotnost, sožitje in mir.
Mrtve izbranke. In kar je še huje,
je izumrl po vsem pionir.
Lajf mi vsak dan kup oglasov nasuje,
jaz kupil bi le za v ušesa si sir.
Ustavil si čas. Naj vse obmiruje.
Bratstvo, enotnost, sožitje in sir.
Četvero stvari, ki jih svet potrebuje,
da končno bo brez oglasovnih ovir.
S sirom v ušesih zavlada tišina.
V pozdrav bomo kimali. Mir z vami, sir!
Edino v tišini se najde globina.
Bratstvo, enotnost, sožitje in pir!
Krasno, spoštovani poet Matjaž! :-) Pravzaprav niti nočem izpasti sentimentalen, nostalgičen ali, bognedaj, celo pretirano hrepeneč po tistem nekdaj, nekoč, a te tvoje napaberkovane besede spletene v hudo pomenljivo pesem, mi misli poženo (čeprav je na jesen življenja to več kot običajno) kalejdoskop tisti rajnkih, nepovratnih časov, ko smo videli smisel v drobnih radostih življenja, pa čeprav pomlad ni vsakogar mehko pobožala ... Hvala ti za tole!
Prijetne pomladne dni ti želim,
Sašo
ta kurd, zaprt v turčiji, ima dovolj časa, da piše o tem, kako so vse demokracije patriarhalna tvorba ...
in res, kurdinje niso od muh.
sestrstvo in enotnost, potem.
žal, vse to niso heci.
tovariški pozdrav,
m.
Spoštovani poet Sašo,
zelo me veseli, da ti je pesem segla v srce. Kot si izpostavil, znali smo ceniti drobne radosti v tistih davnih osemdesetih. Globina besed, kot sta bratstvo in enotnost, je neizmerna.
Zahod, ki je na sebi lasten način Jugo pahnil v bratomorno vojno (kot se je razcvetela, pardon, razplamtela med Rusijo in Ukrajino), nas je pridno prepričeval, da gre pri bratstvu i jedinstvu le za režimske floskule in da se v kapitalizmu cedita med in mleko.
Pa so nas prepeljali žejne čez vodo. Lahko izbiramo med 50+ znamkami pralnih praškov, kav, čokolad ipd. Da res izberemo pravo, z oglasi nam polnijo glavo. Non-stop.
S toliko hrupa za nič so globoke besede poteptane. Ponudil sem jim zatočišče v tejle pesmi.
Na portalu, kjer se (yes, miko:-) tovariško podpiramo. Morda bi lahko celo zapisal, da smo si kot bratje in sestre. Saj se beremo in tako med seboj (s)pozna(va)mo v globino duše.
Obema želim čudovit dan,
Matjaž
(Ne)moč besed ... na moč pesmi!
čestitke,
lp, Ana
Komentiranje je zaprto!

![]()
Napisal/a: Matjaž Lutarič - Lynx
Uredniško pregledano.
Ocenjevanje je zaključeno!