O DISCIPLINI

V nanizanki "Enega življenja" se v epizodah bližam svojemu Jazu,
v angleščini je "disciple" učenec, ker hočem pridobiti kvalifikacijo "mojstra okoliščin"
je vaja edini način, da kaj dosežem. Torej je disciplina ključna za vstop v tako želeno stanje.

V domeni "svobodne volje" lahko počnem kar me je volja, s tem da ni vse dobro in prav.
Moje lastnosti so ljudje s katerimi živim in sodelujem, ki pa imajo različne značaje.
Moj ego zagovarja "svobodo mišljenja," toda če ni discipline je anarhija.

Ker svoji vojski jaz komandiram moram najti način kako kaj početi. Svoj čas sem intenzivno kadil in pil razne zadeve, čeprav sem teoretično vedel, da si škodujem in hodim po liniji
manjšega odpora, sem svoje slabištvo zagovarjal s "svobodo izbire."

Egon, moj "manjši brat," ne prenaša prisile, v bistvu je pritlikav z manjvrednim kompleksom,
zato vse počne, da bi bil večji, višji in močnejši, dokler sem popuščal, sem si škodoval,
in se prepričeval, da jaz s pogubnimi navadami lahko opravim kadar hočem.

Toda v "skupnem gospodinjstvu" živim še z drugimi lastnostmi, kot so opravljanje,
zamere, škodoželjnost, dvoličnost, laganje, kraja, da ne naštevam svojat,
ki domuje pod isto streho mojih prepričanj.

No, nekaj bi rad dosegel, ne da bi omejil škodljive vplive, ki kot stranski učinki
načenjajo mojo samozavest. Zaključil bom z evangelijsko modrostjo:
"Hlapec ne more biti nad gospodarjem lahko pa mu postane enak."

Svit

Svit

Poslano:
23. 11. 2024 ob 08:36

Svit

Morda je ilustracija za: besedilo

Zastavica

Sašo Zorc Florjanski

Poslano:
23. 11. 2024 ob 09:16

Hvala ti za vešče izpeljano osebno izpoved, Svit; za modre, pomenljive misli ...

Prijazen pozdrav,

Sašo

 

Zastavica

Svit

Poslano:
23. 11. 2024 ob 09:59

Me veseli, Sašo.

Hvala.

Zastavica

pi - irena p.

Poslano:
23. 11. 2024 ob 13:01
Spremenjeno:
23. 11. 2024 ob 14:08

Pa vendar sem nekje prebrala - da se nam lahko zdi vse prav, kar počnemo, na taki ali drugačni stopnji zavesti, ako pridemo pred ''sodnika''šele vidimo, ali je bilo dobro ali slabo. Včsih so dobri nameni tlakovci za pot v peke, je rekla moja stara mama  :)

Torej ni nujno, da je nekaj res prav, če mi tako verjamemo. In ni nujno, da gremo po pravi poti, čeprav nam vest in pamet govorita, da je tako? Nekakšen ''Oziris'' nas zvaga po merilih, ki jih morda niti slutimo ne?


Le moje skromno razmišljanje.


LPI


Zastavica

Svit

Poslano:
23. 11. 2024 ob 13:24

OJ, Irena,

kolikor sem dojel doslej me dobra dejanja zagovarjajo,
slaba pa tožijo, miks le teh sestavi pravičen izrek.
Domnevam da mi senat karmičnega sveta
predvaja video mojih početij, na osnovi
teh lahko presodim veljavnost
svojih dejanj.

Zastavica

Nada

Poslano:
23. 11. 2024 ob 13:55

Odlično napisano!

Najbrž se vsi strinjamo, a delati tako, kot je prav (zase in za celoto), zahteva disciplino in odgovornost. Svoboda pa je vtkana ... in tako nastane prekrasna mandala.

Zastavica

Svit

Poslano:
23. 11. 2024 ob 14:07

OJ, Nada,

kdor ve da, kvaliteta dejanj določa o-ceno,
bo previden, dosleden, prizanesljiv 
in odločen. Hvala za izrečeno.

Zastavica

tuskulum

Poslano:
23. 11. 2024 ob 14:13

Čestitke Svit!

Zastavica

Svit

Poslano:
23. 11. 2024 ob 14:27

Hvala, tuskulum.

Zastavica

Ronja

Poslano:
23. 11. 2024 ob 14:35

Super napisano!

da bi znali vsak svoji vojski prav komandirati...

Zastavica

Svit

Poslano:
23. 11. 2024 ob 14:43

Da, Ronja. 

potem vojn ne bi bilo.

Zastavica

Maša GL

Poslano:
23. 11. 2024 ob 22:31

Odlična.

Pometati pred svojim pragom je naporno in težko. Čuda vsega se nabere tudi pod preprogami in na štrikih za perilo.

Težaško delo. Mukotrpni pregled lastnih slabosti.


Kot je rekla Ronja: da bi vsak svojo vojsko krotil ...

Zastavica

Komentiranje je zaprto!

Svit
Napisal/a: Svit

Pesmi

  • 23. 11. 2024 ob 08:34
  • Prebrano 243 krat

Uredniško pregledano.

Ocenjevanje je zaključeno!

  • Število doseženih točk: 84.29

Zastavica

Imate vsaj eno nujno obvestilo! Želite pregledati obvestila?
Ste prepričani, da želite zapusti stran? Vse spremembe bodo zavržene!