Še se lahko vrnem. Na nek način.

To je pesem o času, staranju. Začne se,
ko sem bila mlada, negotova vase.
In venomer nesrečno zaljubljena.
Nihče me ni razumel in tokovi so me
nosili po stranskih rečnih rokavih.
Vsi so govorili, kako lepa je mladost,
če pa je niso več imeli,
so skladali jeremijade o izgubi.
Nekateri so storili vse, da prekrijejo
sleherno gubo na obrazu in vsak dan
ure tekli na tekočem traku, misleč,
da bodo tako zavrli naravne procese
in ostali sredi glavnega toka.
Nekaterim je uspelo s pomočjo kemičnih pripravkov,
drugim s kirurško zamenjavo odsluženih organov.
Prepričani so, da so še vedno mladi.

Sama sem si zaradi radovednosti
izbrala primerno hitrost,
morda malce hitrejšo od običajne,
čeprav so me nekateri svarili,
da v starosti ni nič lepega. Grozili so
z boleznimi, osamljenostjo, celo revščino.
Nisem verjela. Ugotovila sem,
da je to pravzaprav lepo obdobje,
ko se vse upočasni, ko se pozabi
na zaletave odločitve in celo male vojne.
Ni potrebno več saditi dreves,
lahko pa obiram sadove. Ni potrebno
razmišljati, kako se pripravi kaka jed –
vse poteka avtomatično.
Ni potrebno skrivati sivih las,
si od ust trgati najbolj slastnih grižljajev,
da bi izgubila še nekaj kilogramov.

Še vedno se lahko učim, lahko potujem,
če pa me veseli, primem za pletilke
in hkrati poslušam najljubšo glasbo.
Še se lahko družim z ljudmi in med njimi
veljam za modro in preudarno.
Marsikdo me vpraša za nasvet.
Prehodim lahko kilometre
in v objektiv fotoaparata ujamem čarobne prizore.
Ni mi treba venomer brskati
po svoji duševnosti in se spraševati,
ali sem ravnala prav in ali me kdo sovraži.
Stvari lahko poimenujem s pravim imenom.
Z nejevero me gledajo, ko pravim,
da sem zadovoljna. In ko pojasnim,
da mi ni treba nikomur lesti v rit,
da bi bila uspešnejša v karieri,
mi tu in tam kdo celo verjame.

In še vedno se lahko zaljubim.
Občutki so enaki kot nekoč,
nekako me povezujejo z mladostjo.
Je to tisto, čemur rečejo mlado srce?
Je to lesk sončnih žarkov
skozi pomladno zelene bukove liste,
je to tisti prav poseben nasmeh nekoga,
ki prihaja skozi čas za menoj?
Je to pogrešanje bližine in razmišljanje
ob pozni uri nespečnosti,
kaj bi bilo, če bi …
No, o tem pa v kaki drugi pesmi.

modricvet

Lidija Brezavšček - kočijaž

urednica

Poslano:
08. 02. 2017 ob 10:01

Super teče nit v tejle pesmi, še posebno mi je všeč zaključek, ki pove, da če še tako racionaliziramo svoj obstoj in se prepričujemo, da smo zadovoljni s seboj, nam še vedno (vsaj) nekaj manjka.

Lp, lidija

Zastavica

modricvet

Poslano:
09. 02. 2017 ob 10:39
Spremenjeno:
09. 02. 2017 ob 10:40

Lidija, hvala!


LP, mcv


(žal na bralce ni naredila prav velikega vtisa)

Zastavica

ajda

Poslano:
09. 02. 2017 ob 11:19

Pesem, ki je ne moreš prebrati na en dih. Tudi pri branju pesmi je žal čas tisti, ki dopušča, da se pesem, ki ni ravno kratkica, ne razbohoti v vsej svoji veličini. No, to je le mnenje "iz aviona" na tvoje v oklepaju zapisano, o vtisu. So pa tvoje pesmi globoke in vredne pozornosti in branja.

lp, ajda


Zastavica

modricvet

Poslano:
09. 02. 2017 ob 23:26

Ajda, tudi tebi hvala.

Morda bi bilo bolje pisati kratkice, da bi se jih ljudem ljubilo brati :)


LP, mcv

Zastavica

Lea199

Poslano:
09. 02. 2017 ob 23:33

mcv, pesem je dobra in prebrala sem jo natanko trikrat, preden sem jo ocenila in izbrala. Veliko napisanega me še čaka, ker preprosto ne zmorem prebrati vsega. Preveč je objav, ocenjevati tudi ne morem kar povprek, potem ko napisano samo preletim.

Bodi lepo, Lea

Zastavica

modricvet

Poslano:
11. 02. 2017 ob 20:37

Hvala, Lea199, za branje in komentar. Vsekakor se ti ni potrebno opravičevati, kakor tudi nikomur drugemu.


LP, mcv

Zastavica

Komentiranje je zaprto!

Podčrtanka

modricvet
Napisal/a: modricvet

Pesmi

  • 04. 02. 2017 ob 23:44
  • Prebrano 1188 krat

Uredniško pregledano.

Ocenjevanje je zaključeno!

  • Število doseženih točk: 331.23

Zastavica

Imate vsaj eno nujno obvestilo! Želite pregledati obvestila?
Ste prepričani, da želite zapusti stran? Vse spremembe bodo zavržene!