
trgam se iz postelje
pozno je
(večino noči sem pustil v motorju svojega avtomobila)
zamujam
zamudim v službo
prepozno prevzamem prvo naročilo
prepozno končam s prvim popravilom
pokvari se avtomat za kavo
sesuje se spletna stran
pokvari se računalnik na blagajni
šef se znese nad nami nad državo nad bogom
(vem blagajničarka na skrivaj zajoče)
delam preko delovnega časa
prepozno končam zadnje popravilo
prevzamem klic in žena kriči
zamujam
zamudim
vzgojiteljica je morala podaljšati svoj delovni čas
kosila ni
žena pripravi hčerki jogurt s kosmiči
jem burek prinesen iz službe
hčerka me gleda v oči
postrežem si paradižnike (čudno)
gledam hčerki v oči
odvržem misel na pokvarjeni avto
žena kuha sebi kavo
hčerka lista knjigo
(ne vem kdaj in kdo je prižgal radio)
izstopim na balkon
pod mano razgrnjena prometna nesreča
modra luč
druga modra luč
še več modrih luč
ljudje se spenjajo v polkrog
ulica prižge luči
vrnem se med stene
ulica ugasne
prižgem luč v dnevni sobi
varčna sijalka pregori s pokom
strupeno smrdljiv vonj
žena se skrije s hčerko v otroško sobo
zamenjam sijalko
sedem
sedim sedim
prižgem TV sredi poročil
pred koncem prvega stavka ugasnem
sedim sedim
na hodniku kričanje
žena plane
planem za njo
postanem živ zid med besom in dvojico objeto za mojim hrbtom
med odprtimi vrati so hčerkine neme oči
(na vseh ostalih vratih so oči krvave)
traja neskončno
gledam hčerki v oči
čas neskončnosti
(pa saj so pod blokom modre luči!)
prispe mladenič v uniformi z gardedamo
rešim hčerko
prinesem ji pravljico
pripravim večerjo
shranim jo v noč
noč jo shrani v sanje
traja neskončno da se vrne žena
besni nad svetom ustvarjenim po moški podobi
molčim
njen glas prekopava žive in mrtve
moj jo ostro zareže
zbeži
ostane prepad tišine
iz praznine zdrsnem na splet
zaniham v bes nad prebrane verze
vse pesmi s povprečjem 5,00 ocenim s slabo
zdrkam si ga
Dragi Jošt÷
Pesem je neposredna, kruta in udarna. Drzno izpovedna.
Čuti se teža vseh pizdarij, ki se pomalem kopičijo človeku, ki hoče biti samo dober, pa ga alienacije in razočaranja v lajfu stisnejo v atomsko bombo, da potem eksplodira ... Potem se zgodi takšna pesem.
Saj bo boljš! Lep pesniški pozdrav in vse dobro na tvoji poti.
Veliko ljubezni in lepih trenutkov.
Lp, Talitha Jaguar
Iz tvojih ust
v bogov (na) ušesa
(da ne dvigne(jo)
prst)
da me ne zmeljejo
(ne)bes kolesa

Talitha, tnx! Lp, Jošt Š.
Dragi Jošt,
Čeprav je opisana situacija žalostno -realna, sem se morala vseeno nasmihati, ko sem jo brala.
Vsem nam se občasno zgodi, da pademo v situacijo, kateri nismo kos in potem svoje občutke, s slabo voljo ( ali besom ) prenašamo še na druge.
Ampak, tukaj so oči tvoje hčerke, ki te postavljajo nazaj v realnost ( kaj niso magične in čudovite in kakšno moč imajo ).
Potem pa, splača se šteti do deset ( ali več ), pa tudi izgovor, da je vsemu kriva luna, ni slab.
lp GJ
Ok Jošt, kje si pa ti danes.
Tega ne počnemo Več. Ego v tej obliki, naj kar drugi držijo.
Dobra pesem BTW.
Lepo nedeljo ti želim,
T.
Pozdravljen! Pesem me je spomnila na cikel tvojih pesmi iz preteklosti; taxi. Dobra je! Dobro si nam približal človeka, ki ga množica ljudi in dogodkov, v nesmiselnim življenskim vrvežu, nerazumljenega in osamljenega pušča za seboj.
Kam za boga se vsem tako mudi? Bolj bomo hiteli, prej bomo na koncu!?
Prisrčen pozdrav
Dimitrij
V pesmi je veliko čustvenega naboja, krutost in govori o bolečem ravnanju s človekom v družbi, kar se prenaša tudi na bližnje in je boleče za vse. Pesem je res dobra in napisana z veliko drznosti.
Lepo nedeljo še naprej!
Življenje je pesem in pesem je resnica.
Vsi se prebijamo skozi kaotični vsakdanjik in tako jo berem jaz. Vsekakor so nianse različne. Pesem je napisana tako realistično, da "sleče" navlako, s katero se obdajamo. Vsak je samo človek.
Poklon pesmi in očem, ki te kot dva izvira čiste nedolžnosti umivata in odmikata. Vsak bi moral imeti nekje izvir za moč skozi vsakdanjik.
S spoštovanjem
"filia"
gorskijavor, lahko štejemo (potem se moramo zavedati, da nas lahku tudi preštejejo ali prištejejo!), lahko pišemo (potem se moramo zavedati, da nas lahko preberejo) …
Tamara, samo v pesmi SEM lahko. Vse ostalo se zdi, da moram BITI. (Ne vem, še iščem ...)
Dimitrij, s pogledom na obzorje, bi lahko bilo drugače, vendar potem pogledamo še za obzorje …
romano, življenje je res precej pre-drzno in ne prizanaša.
li ;)
filia, natančno tako! To, kar pa ni v pesmi zapisano, je potem (na koncu) pesem sama. Torej nekaj vendar je … (? »v tem krasnem novem/norem svetu«).
Hvala za odzive in lep pozdrav vsem!
Jošt Š.
... Še to, če nekaj je, potem naj bo še nekaj ..:
Ta pesem je pravzaprav fragment za prozno delo, ki nastaja. Zapisana
je bila kot gradivo oz. osnutek, ker mi zmanjkuje časa, da bi ta del takoj v
celoti postavil v prozo (to bo verjetno edini del zapisan v prvi osebi). Zato ima pesem še druge plasti, ki pa sem jih v tej objavi izpustil, pesem pa tudi malo prilagodil ... Očitno je "gradivo" zanimivo in me je dober odziv kar malo presenetil ... :)
Eno od »plasti« (mix Kafke in Orwella?), naj vseeno predstavim z nekaj verzi:
svetleč napis nad izložbo le delno
razsvetljen
roza pes po naročilu
p
ali mi so pregoreli
Lp, Jošt Š.
Narativna pesem o vpetosti v skupnosti in dela, ki človeku zaradi rutine in časovnih bremen presedajo, o ljubezni, ki je potlačena ali nima možnosti, časa, prostora v tem kaotičnem svetu, pesem, ki se ji jezik izjemno prilega - izbor besed, prvoosebnost in razpostavitev v pesem gradijo atmosfero, v kateri se zadrgne glas in še tisto malo upanja ... čestitke,
Ana
Ana, hvala za podčrtanko in seveda za komentar te pesmi, ki je to pot bila malo drugačna, pa vendar opažena ... ;)
Lp, Jošt Š.
Lomim Led, hvala!
Ja, tudi smeh je lahko del (ali pot do) rešitve ...
Proza pa bolj počasi napreduje ... Ampak sedaj sem že tako daleč, da verjamem, da pridem do konca.
Lp, Jošt Š.
Čestitke tudi z moje strani, lepo!
Pozdrav, romano
Veseli me, da si podčrtan <3. Čestitam.
lp GJ
GJ, veseli me, da z mano deliš podčrtano veselje!
Tnx!
Lp, Jošt Š.
romano, hvala in lep pozdrav!
Jošt Š.
Komentiranje je zaprto!

![]()
Napisal/a: Milan Žniderič - Jošt Š. (urednik)
Uredniško pregledano.
Ocenjevanje je zaključeno!